Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

کسر مالیات علی الحساب موضوع ماده ۱۰۴ جهت پرداخت کنندگان وجوه به سازمان صدا و سیما

FavoriteLoadingافزودن به علاقه‎مندی‌ها

صورتجلسه مورخ 8 / 11 / 87 شورای عالی مالیاتی گزارش شماره 32236 / 250 مورخ 30 / 9 / 87 رئیس امور مالیاتی شهر تهران عنوان رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور ، حسب ارجاع آن مقام در جلسه مورخ 8 / 11 / 87 شورای عالی مالیاتی ، در اجرای مقررات بند 3 ماده 255 قانون مالیاتهای مستقیم مطرح است .مضمون گزارش و ضمائم آن دایر بر طرح این مسئله است که ، آیا پرداخت کنندگان وجوه به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، مکلفند بابت پخش برنامه های تبلیغاتی و آگهی های بازرگانی ، مالیات علی الحساب موضوع ماده 104 قانون مذکور را کسر کنند یا خیر؟
جلسه شورای عالی مالیاتی با حضور رؤسای شعب به نمایندگی اعضاء تشکیل و با بررسی اسناد و مدارک ذیربط و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص استعلام مطروحه به شرح آتی اعلام نظر می نماید:رأی اکثریت: با عنایت به قانون اداره صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین مفاد اساسنامه سازمان موصوف که در تاریخ 27 / 7 / 1362 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و انطباق آن با مفاد ماده 3 قانون محاسبات عمومی کشور ، سازمان صدا و سیما موسسه ای دولتی و در عداد مشمولین بند یک ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم می باشد بنابراین و بلحاظ آنکه پخش برنامه های تبلیغاتی و آگهی های بازرگانی و درآمد حاصله از آن نیز در چارچوب مفاد بند 6 ماده 22 اساسنامه سازمان مزبور و در جهت انجام وظایف سازمان و نیز تأمین درآمد صورت می گیرد که حسب مقررات مندرج در بند 4 بخشنامه شماره 6247/ 11304- 201 مورخ 15 / 11 / 1382 سازمان امور مالیاتی کشور ، این قبیل فعالیتها از مصادیق فعالیتهای اقتصادی موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم تلقی نشده و درآمد حاصله از شمول مالیات خارج خواهد بود.
علیهذا پس از بررسی دو نمونه از قراردادهای مورد بحث ، شماره 860753001200 مورخ 10 / 4 / 86 منعقده بین اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با سازمان فنی و حرفه ای کشور و شماره 860780001201 مورخ 20 / 4 / 86 منعقده بین اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما با وزارت علوم و تحقیقات و فناوری- پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی واصله از دفتر فنی مالیاتی ، ضمن تائید مدلول نظریه شماره 99243 / 211 مورخ 9 / 11 / 1386 دفتر فنی مالیاتی عنوان رئیس امور مالیاتی شهر تهران ، کسر مالیات علی الحساب موضوع ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم از وجوه پرداختی اینگونه اشخاص به سازمان صدا و سیما بابت پخش برنامه های تبلیغاتی و آگهی های بازرگانی که از طریق انعقاد قرارداد مستقیم با اداره کل بازرگانی سازمان یاد شده پرداخت می شود ، با رعایت مقررات تبصره 2 ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم منتفی خواهد بود.

سید محمود حمیدی- محمد علی سعید زاده- علی اکبرنوربخش- غلامعلی آبائی- بهروز دادخواه تهرانی-اسماعیل ملکان-محمد علی تراب زاده

نظر اقلیت:

اینجانبان اعتقاد داریم که فعالیتهای مذکور از مصادیق فعالیتهای اقتصادی موضوع تبصره (2) ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم بوده و درآمد حاصل مشمول مالیات می باشد.

حسن عباسی پناه- غلامرضا نوری

VN:R_U [1.9.22_1171]
تعداد آرا 0 رأی

شماره:18494/201


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

خانه پیوست قوانین کسر مالیات علی الحساب موضوع ماده ۱۰۴ جهت پرداخت کنندگان وجوه به سازمان صدا و سیما