Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

عدم تعلق مالیات به وجوه پرداختی بابت پخش برنامه‌های تبلیغاتی به صدا و سیما

FavoriteLoadingافزودن به علاقه‎مندی‌ها
رییس امور مالیاتی شهر تهران عنوان رییس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور ، حسب ارجاع آن مقام در جلسه مورخ 1387/11/8 شورای عالی مالیاتی ، در اجرای مقررات بند 3 ماده 255 قانون مالیاتهای مستقیم مطرح است . مضمون گزارش و ضمائم آن دایر بر طرح این مسئله است که ، آیا پرداختکنندگان وجوه به سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران ، مکلفند بابت پخش برنامه‌های تبلیغاتی و آگهی‌های بازرگانی ، مالیات علی‌الحساب موضوع ماده 104 قانون مذکور را کسر کنند یا خیر؟ جلسه شورای عالی مالیاتی با حضور روسای شعب به نمایندگی اعضاء تشکیل و با بررسی اسناد و مدارک ذیربط و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص استعلام مطروحه به شرح آتی اعلام نظر می‌نماید: رای اکثریت: با عنایت به قانون اداره صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین مفاد اساسنامه سازمان موصوف که در تاریخ 1362/7/27 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و انطباق آن با مفاد ماده 3 قانون محاسبات عمومی کشور ، سازمان صدا و سیما موسسه‌ای دولتی و در عداد مشمولین بند یک ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم می‌باشد بنابر این و بلحاظ آنکه پخش برنامه‌های تبلیغاتی و آگهی‌های بازرگانی و درآمد حاصله از آن نیز در چارچوب مفاد بند 6 ماده 22 اساسنامه سازمان مزبور و در جهت انجام وظایف سازمان و نیز تامین درآمد صورت می‌گیرد که حسب مقررات مندرج در بند 4 بخشنامه شماره 11304/6247-201 مورخ 1382/11/15 سازمان امور مالیاتی کشور ، این قبیل فعالیتها از مصادیق فعالیتهای اقتصادی موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم تلقی نشده و درآمد حاصله از شمول مالیات خارج خواهد بود . علی‌هذا پس از بررسی دو نمونه از قراردادهای مورد بحث ، شماره 860753001200 مورخ 1386/4/10 منعقده بین اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و شماره 860780001201 مورخ 1386/4/20 منعقده بین اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما با وزارت علوم و تحقیقات و فناوری- پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی واصله از دفتر فنی مالیاتی ، ضمن تائید مدلول نظریه شماره 211/99243 مورخ 1386/11/9 دفتر فنی مالیاتی عنوان رییس امور مالیاتی شهر تهران ، کسر مالیات علی‌الحساب موضوع ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم از وجوه پرداختی این گونه اشخاص به سازمان صدا و سیما بابت پخش برنامه‌های تبلیغاتی و آگهی‌های بازرگانی که از طریق انعقاد قرارداد مستقیم با اداره کل بازرگانی سازمان یاد شده پرداخت می‌شود ، با رعایت مقررات تبصره 2 ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم منتفی خواهد بود .
سید محمود حمیدی
محمد علی سعیدزاده
علی اکبر نوربخش
غلامعلی آبائی
بهروز دادخواه تهرانی
اسماعیل ملکان
محمد علی تراب‌زاده
نظر اقلیت:
این جانبان اعتقاد داریم که فعالیتهای مذکور از مصادیق فعالیتهای اقتصادی موضوع تبصره (2) ماده (2) قانون مالیاتهای مستقیم بوده و درآمد حاصل مشمول مالیات می‌باشد .
حسن عباسی پناه
غلامرضا نوری
VN:F [1.9.22_1171]
تعداد آرا 0 رأی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

خانه پیوست قوانین عدم تعلق مالیات به وجوه پرداختی بابت پخش برنامه‌های تبلیغاتی به صدا و سیما