Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۸۶

FavoriteLoadingافزودن به علاقه‎مندی‌ها
ماده 86 [1] پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده (85) این قانون محاسبه و کسر و تا پایان ماه بعد [2] ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت دهند.

تبصره 1: در مورد پرداخت هایی که از طرف غیر از پرداخت کننده اصلی حقوق به اشخاص حقیقی به عمل می آید، پرداخت کنندگان این قبیل وجوه مکلفند هنگام هرگونه پرداخت، مالیات متعلقه را با رعایت معافیت های قانونی مربوط به حقوق به جز معافیت موضوع ماده 84 این قانون، به نرخ مقطوع 10 درصد محاسبه، کسر و حداکثر تا پایان ماه بعد با صورتی حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند و در صورت تخلف، مسئول پرداخت مالیات و جریمه های متعلق خواهند بود.

تبصره 2: پرداخت های دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه های علوم و بهداشت و سایر مراجع قانونی ذیربط هستند، به اشخاص حقیقی اعم از کارکنان و غیر کارکنان خود در قالب حق التحقیق، حق پژوهش و قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی، با رعایت سایر احکام مقرر در تبصره یک، مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد می شود.»

VN:F [1.9.22_1171]
تعداد آرا 63 رأی
  [1] . به موجب بند 18 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، تبصره این ماده اصلاح شده است.
  [2] . به موجب تبصره 3 ماده 219 قانون اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 1394/4/31، عبارت "تا پایان ماه بعد" جایگزین "ظرف سی روز" شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۱۳ پرسش و پاسخ

 1. حامد

  با سلام و عرض خسته نباشید.

  ضمن تشکر از شما بابت پاسخگویی به سئوالات کاربران.

  – آیا تبصره یک ماده ۸۶ که شامل هر نوع پرداخت به شخص حقیقی غیر از کارکنان خود میباشد، شامل هر نوع فعالیت و خدمات میباشد، یا خدمات خاصی را در این مورد شامل میگردد؟
  به عبارت دیگر، فرض مثال اگر شرکتی ، شخص بنایی را بمدت چند روز و همچنین شخص جوشکاری را بمدت ۲ هفته به کار گمارد، مبلغ پرداختی به هر یک از این اشحاص شامل کسر مالیات تلکیفی موضوع میباشد؟؟

  – اگر تبصره یک ماده ۸۶ ناظر بر هر نوع فعالیتی توسط شخص حقیقی میگردد، تفاوت آن با ماده ۱۰۴ قبل از حذف چیست؟!!!

  با تشکر مجدد ار لطف و عنایت شما

  VA:F [1.9.22_1171]
  2 رأی مثبت 0 رأی منفی
 2. موسوی

  با سلام و خسته نباشید . برای درک بهتر مطلب ممکن است عنوان بفرمایید که اگر پرداخت ها به صورت علی الحساب باشد آیا باز هم مشمول مالیات می شود یا خیر ؟ و این پرداخت مربوط به مدیرعاملی است که بازنشسته است ولی در مصوبه هیات مدیره برای ایشان حقوق در نظر گرفته شده . و حالا به زعم مدیرعامل عنوان می کنند که برای اینکه به پرداخت های ایشان مالیات تعلق نگیرد به هنگام هر پرداخت عنوان علی الحساب حقوق ذکر شود کافی است !!! آیا این مطلب درست است ؟

  VA:F [1.9.22_1171]
  0 رأی مثبت 0 رأی منفی
  • مدیر دوم

   همانطور که اطلاع دارید درج عنوان علی الحساب موجب انعکاس مبلغ پرداختی در سرفصل بدهکاران شده و عملاً هزینه شناسایی نمی شود. با توجه به مفاد قانون که صراحتاً پرداخت کننده را مکلف نموده در زمان پرداخت مالیات متعلقه را کسر نماید چنانچه رویه انعکاس به عنوان علی الحساب هم مد نظر باشد، باید مالیات متعلقه کسر و پرداخت شود.

   VN:F [1.9.22_1171]
   0 رأی مثبت 0 رأی منفی
 3. رجبی

  با سلام احتراما در صورتیکه لیست حقوق بدون تغییر باشد با توجه به ماده ۸۶ آیا نیازی به ارسال و اعلام آن به اداره دارایی می باشد؟ و در صورت عدم ارائه لیست آیا مشمول جریمه ماده ۱۹۷ میشود؟

  VA:F [1.9.22_1171]
  0 رأی مثبت 0 رأی منفی
  • مدیر دوم

   با توجه به تغییرات در نحوه ارائه لیست حقوق و مزایا که به صورت الکترونیک انجام می شود، ضروری است هر ماهه فایل الکترونیک به صورت کامل ارسال شود.بله مشمول جریمه می شود.

   VN:F [1.9.22_1171]
   0 رأی مثبت 0 رأی منفی
 4. نیما توسلی

  باسلام وخسته نباشید
  اینجانب با ماشین سواری برای شرکت به عنوان پیمانکار دسته دوم کارمیکنم ک حدود ۲۰۰ خودروهستیم به عندان استیجاری شرکت دولتی ولی برای پیمانکار مشغول کار هستیم و حقوق را برحسب ساعت وکیلومتر دریافت میکنیم فقط بیمه برایمان واریزمیشود و مرخصی و عیدی و سنوات هم تعلق نمیگیردحدود ۴میلیون دریافت میکنیم کلیه هزینه های ماشین باخودمان هست
  سال ۹۵ معاف مالیات تکلیفی شدیم
  الان پیمانکار میخواهد باکسر دومیلیون و چهارصدهزارتومان یعنی از ۴میلیون تومان یک میلیون وهفتصدهزارتومان را ۱۰درصدمالیات کسر کند آیا صحیح است این مالیات با این شرایط ک هزینه های سوخت و استهلاک باخودمان است
  باتشکر از وقتی ک برای بنده گذاشتید

  VA:F [1.9.22_1171]
  0 رأی مثبت 0 رأی منفی
  • مدیر دوم

   اگر قرارداد منعقد شده باشد و در قرارداد قید کرده باشید که با ماشین کار می کنید مشمول مالیات نیست. ولی چون اسم شما در لیست بیمه قراردارد و به عنوان حقوق بگیر اعلام شده، نسبت به مبلغی که در لیست درج شده با اعمال معافیت، مشمول مالیات است.

   VN:F [1.9.22_1171]
   0 رأی مثبت 0 رأی منفی
 5. احمد سلطانی

  با سلام و خسته نباشید تشکر از بابت تهیه این نرم افزار اگر امکان داشته باشه در رابطه با تبصره یک چند مثال مصداقی جهت درک بهتر ارائه نمایید . برای نمونه خرید خدمات ، خرید به شکل پیمانکاری ( ساخت قطعه ) از اشخاص حقیقی ، منظور از رعایت معافیتها به هنگام محاسبه مالیات متعلقه دقیقا به شکله ؟ با تشکر فراوان

  VA:F [1.9.22_1171]
  0 رأی مثبت 0 رأی منفی
  • مدیر دوم

   با توجه به تغییر در مفاد ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم براساس تبصره یک در صورت پرداخت حقوق یا حق الزحمه به اشخاصی که از جایی دیگر حقوق میگیرند و این پرداخت عملاً حقوق اصلینمی باشد، مشمول مالیات مقطوع به نرخ ۱۰ درصد می باشد.

   VN:F [1.9.22_1171]
   0 رأی مثبت 0 رأی منفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/azparc5/public_html/sahoma/wp-includes/wp-db.php on line 3187