Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۴۷

ماده 147 [ 1] هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات به شرحی که ضمن مقررات این قانون مقرر می‌گردد عبارت است از هزینه‌هایی که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصرا مربوط به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حد نصاب‌های مقرر باشد. در مواردی که هزینه‌ای در این قانون پیش بینی نشده یا بیش از نصاب‌های مقرر در این قانون بوده ولی پرداخت آن به موجب قانون و یا مصوبه هیات وزیران صورت گرفته باشد قابل قبول خواهد بود.
تبصره۱:
از لحاظ مقررات این فصل، کلیه اشخاص حقوقی و همچنین صاحبان مشاغل موضوع ماده(۹۵) این قانون که مکلف به نگهداری دفاتر می‌باشند، در حکم مؤسسه محسوب می‌شوند. همچنین هزینه‌های قابل قبول مالیاتی در مورد سایر صاحبان مشاغل نیز قابل پذیرش است.
تبصره۲:
هزینه‌های مربوط به درآمدهایی که به موجب این قانون از پرداخت مالیات معاف یا مشمول مالیات با نرخ صفر بوده یا با نرخ مقطوع محاسبه می‌شود، به‌عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی شناخته نمی‌شوند.
تبصره۳:
پذیرش هزینه‌های پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون که به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ پنجاه میلیون (۵۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به بالا منوط به پرداخت یا تسویه وجه آن از طریق سامانه (سیستم) بانکی خواهد بود.
image_pdf
  [1] . به موجب بند 37 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، تبصره قبلی ماده حذف و تبصره های 1 و 2 و 3 به ماده الحاق شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۶ پرسش و پاسخ

 1. سمیه

  سلام .ببخشید میشه با یه مثال این ماده رو برای من توضیح بدید . ممنون میشم
  منظورم اینه که ایا این هزینه شامل مالیات میشن یا اینکه چون این هزینه ها باعث میشن که درامد کمتر بشه پس برای همین این هزینه ها باید به تایید سازمان انور مالیاتی برسه ؟
  با تشکر

  • هما جمال اف

   از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی هزینه‌ها کسر می‌شود تا سود مشمول مالیات به دست آید. این هزینه ها باید دارای شرایطی باشد که به عنوان هزینه قابل قبول در نظر گرفته شود. اگر این شرایط وجود نداشته باشد این هزینه غیر قابل قبول بوده و از نظر سازمان امور مالیاتی این هزینه وجود ندارد، لذا به سود اضافه می‌شود و بر اساس آن مالیات اخذ می‌شود. بنابراین ماده ۱۴۷ شرایط قابل قبول نمونه‌ها را توضیح می‌دهد.

 2. مجید

  با سلام، هزینه های گمرکی ،شامل حقوق و عوارض گمرکی و
  مالیات ارزش افزوده در برگه سبز گمرکی که بیشتر از ۵ میلیون تومان می باشد هم حتما بایستی از حساب شرکت باشد و از جاری شرکا قابل قبول نیست؟
  با توجه به اینکه پرداخت عوارض گمرکی فقط از طریق آنلاین می باشد .
  ممیز مالیات پرداختی ما که بیشتر از ۵ میلیون تومان جهت برگ سبز گمرکی بوده است و از طریق جاری شرکا بوده است ،را رد کرده است.

  • هما جمال اف

   در ماده ۱۴۷هرگونه پرداخت را که از طریق سیستم بانکی نباشد غیر قابل قبول دانسته است. بنابراین روش سازمان امور مالیاتی صحیح می‌باشد.

 3. رضا

  در فعالیتهای پیمانکاری که رابطه کارفرما و پیمانکار مطرح میباشد و حساب مشترک فی مابین جهت کنترل در پرداختهای پیمانکار ایجاد میگردد. پرداختهایی که مستقیما از این حساب به حساب ذینفعان واریز میگردد مشمول تبصره ؛ ماده ۱۴۷ میگردد؟

  • مدیر دوم

   در صورتیکه سوابق حساب مشترک در حسابها انعکاس یافته و پرداختها مستند به مدارک مثبته باشد، مشمول تبصره نخواهد بود.

 4. كياني

  سلام
  ایا در صورت کمک صنایع و کارخانه ها به مراکز فرهنکی معادل ان از معافیت مالیاتی بهره مند شوند؟لطفا مستند ان را بیان فرمایید.با تشکر

  • مدیر دوم

   معافیت کمکهای پرداختی به مراکز فرهنگی در ماده ۱۷۲ قانون مالیاتهای مستقیم پیش بینی شده است.

 5. کاوه

  با سلام
  آیا حق بیمه بیمه نامه های عمر و پس انداز پرداختی به شرکتهای بیمه تجاری مشمول این ماده میباشند و جز هزینه های قابل قبول مالیاتی است؟

  • مدیر دوم

   طبق جزء “ج” بند ۲ ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم جزو هزینه های قابل قبول است.

 6. علیرضا

  با عرض سلام
  در خصوص تبصره ۳ ماده ۱۴۷ آیا پرداختهایی که از حساب جاری شرکا که از طریق سامانه بانکی به حساب شرکتهایی که از آنها خرید کالا انجام گردیده واریز شده مغایر قانون میباشد .

  • مدیر دوم

   با توجه به تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیاتهای مستقیم این گونه پرداختها موضوعیت نداشته و هزینه های انجام شده از این بابت قابل قبول مالیاتی نمی باشد.

 7. سهیل

  آیا تبصره ۳ این ماده (۱۴۷) در رابطه با گردش حساب جاری شرکا هم لحاظ میشود ؟ چگونه ؟ یعنی خرید و فروش هایی که با حساب جاری شرکا تسویه شده و در ازای آن هیچ تراکنش بانکی وجود ندارد ، موجب عدم پذیرش از ناحیه دارایی ست ؟

  • سمیرا معراج

   باسلام کاربر گرامی
   تبصره ۳ ماده ۱۴۷ صرفا در ارتباط با گردش حسابهای بانکی شرکت بوده و محدود به حساب جاری شرکا نمی باشد.
   با تشکر

 8. reza3rezai@gmail.com

  با سلام اگر خریدهای بالای ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال شرکت X از شرکتها و اشخاصy وجه آن از طریق بانک شرکتx پرداخت نشود و لی وجه کالا از طریق صندوق شرکت X به حساب بانک شرکت یا شخص y
  واریز گردد این خرید مورد قبول واقع میگردد یا نه

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   طبق قانون مالیاتهای مستقیم خرید بالای ۵ میلیون تومان باید به حساب شخص فروشنده واریز گردد حال این وجه چه از طریق انتقال وجه و یا از طریق صندوق شرکت صورت گرفته باشد مورد قبول است مهم این است اگر از کسی خرید شده پول به حساب ان شخص واریز شده باشد.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *