Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۹۳

ماده 193 [1] نسبت به مودیانی که به موجب این قانون و مقررات مربوط به آن مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند در صورت عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر مشمول جریمه‌ای معادل بیست درصد(20%) مالیات برای هر یک از موارد مذکور خواهند بود .
تبصره:
عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده از معافیت مقرر در سال مربوط خواهد شد .

image_pdf
  [1] . به موجب بند 47 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، عبارت «مقررات این قانون» به عبارت «این قانون و مقررات مربوط به آن» اصلاح و عبارت «و در مورد رد دفتر مشمول جریمه‌ای معادل ده‌درصد (%۱۰) مالیات» حذف شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۶ پرسش و پاسخ

 1. وحید

  با سلام
  هیاتهای ورزشی مشمول ماده ۱۳۴ و معافیت مالیاتی هستند. اما با توجه به اینکه سازمان ثبت شرکتها به هیچیک از هیاتهای ورزشی کد شناسه ملی نمی دهد و با عنایت به ماده ۱۹۳ که ارائه دفاتر قانونی را شرط لازم برای استفاده از معافیتها می داند تکلیف هیاتهای ورزشی چیست. لازم به توضیح است که در سالهای گذشته روی دفاتر قانونی تاکید نمی شد و معافیت داده می شد. از پاسخ شما متشکرم.

  • مدیر دوم

   به موجب ماده ۲ آئین نامه موضوع ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم اشخاصی که مسئول نگهداری دفاتر هستند تعریف شده است.

 2. مجتبی حامدی

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از زحمات شما
  لطفا راهنمایی بفرمایید نحوه اعمال جریمه ۳۰% عدم ارسال اظهارنامه به درآمد مشمول مالیات است یا خود مالیات ؟
  حالا وقتی اظهارنامه ارسال نشود پس دارایی به صورت علی الراس مالیات را محاسبه خواهد کرد و درآمد مشمول مالیات افزایش می یابد حال جریمه ۳۰% به چه صورت محاسبه خواهد شد .
  ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  حامدی ۱۳۹۶/۱۱/۰۴

  • مدیر دوم

   در حالتی که اظهارنامه ارسال نشود جریمه ۳۰ درصد به کل مالیات مطالبه شده تعلق می گیرد. اما اگر اظهارنامه ارسال شده باشد بابت درآمدهایی که در اظهارنامه نیامده است مالیات آن حساب شده و جریمه ۳۰ درصد صرفا روی این بخش از مالیات اعمال می گردد. پس بنابراین جریمه روی مالیات است.

 3. علی

  با سلام
  آیا نمایشگاه های فروش اتومبیل مکلف به نگهداری و ارائه دفاتر قانونی هستند ؟ اگر پاسخ مثبت است هنگام پلمپ دفاتر که روزنامه رسمی ندارند چگونه اقدام به پلمپ دفاتر کنند؟ اگر پاسخ منفی است پس مکلف به ارائه چه مدارکی به ممیزین در هنگام رسیدگی هستند؟

  • مدیر دوم

   قطعا نمایشگاه فروش ماشین دارای مجوز و یا پروانه برای فعالیت می باشد که از روی این مجوز می توان دفاتر قانونی گرفت اما باید قبل از آن گروههای مشمول اخذ دفاتر از نظر حجم فعالیت را در نظر گرفت که نمایشگاه از نظر درآمدی به ۳۰ میلیارد ریال در سنوات قبل رسیده یا خیر اگر درآمدش کمتر از این است مشمول اخذ دفاتر قانونی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *