Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۵۷

ماده 57 [ 1] در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده (84) این قانون از درآمد مشمول سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد . مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند . اداره امور مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مودی را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مودی ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مودی خلاف واقع است مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد . در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد .
تبصره 1:
حکم این ماده در مورد فرزندان صغیری که تحت ولایت پدر باشند جاری نخواهد بود .
تبصره 2:
در صورتی که سایر درآمدهای مشمول مالیات ماهانه مودی کمتر از مبلغ مذکور در این ماده باشد ، آن مقدار از درآمد مشمول مالیات اجاره املاک که با سایر درآمدهای مودی بالغ بر مبلغ فوق باشد معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات خواهد بود .
تبصره 3: حذف شده است .

image_pdf
  [1] . به موجب ماده 21 قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1380/11/27، تبصره 3 متن قبلی این ماده حذف شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۶۳ پرسش و پاسخ

 1. hk

  با سلام از سال۹۳بیکارم واز اجاره چند موردی که دارم گذران امور میکنم مالیات سال ۹۵را دادم و اظهار ۹۶را هم دادم ولی از ماده ۵۷اطلاعی نداشتم و در اظهار نامه ۹۷این ماده را اظهار کردم و هم اکنون ۹۶من رسیدگی شده و مالیات زیادی برایم نوشته شده سوالم این مورده که من الان میتون به دارایی در خواست ماده۵۷را بدم برای سال۹۵ و میتونه اعمال بشه و سوال دیگرم این هست که من جای کاری ندارم وبیمه اختیاری رد میکنم و قبلا شرکت داشتم ودر حال حاضر شرکتم را فروختم وهیچ سمتی ندارم ولی کسانی که خریدن شرکت را و همه چیز به نام آنهاست مدیر و هیئت مدیره و همه چیز فقط یک سهم تاکید دارم از صد سهم یک سهم صوری به نام منه هیچ چیزی دریافت نمی کنم ودر اون شرکت هیچ سهم واقعی ندارم و هیچ سمتی چون اون راهم قراره پسرش به سن برسه صد درصد کنه آیا مشکلی برایم ایجاد نمی کند

  • هما جمال اف

   برای سال ۱۳۹۵ چون قطعی شده نمی‌توان کاری کرد اما برای سال ۱۳۹۶ چون در حال رسیدگی است می‌توان درخواست نمود. سهم داشتن به منزله داشتن درآمد نیست. پس شما مشمول ماده ۵۷ می‌باشید، اما باید اداره امور مالیاتی این امر را بپذیرد که شما بیکار هستید.

 2. آرزو نوری

  با سلام

  پدر و مادر من هر دو در واحدی که ۱۱۶ متر است و سند مسکونی دارد شریک هستند .
  این واحد را به عنوان دفتر کار شرکت حقوقی بنده اجازه داده اند.
  مبلغ اجازه بسیار پایین هست به علت نسبت خانوادگی فقط صوری قرارداد بستیم.
  میخواستم ببینم شرایط مالیات این واحد به چه صورت هست .

  • هما جمال اف

   با توجه به اینکه این ملک در جهت مسکونی استفاده نمی‌شود مشمول مالیات می‌گردد. (املاک مسکونی در تهران تا متراژ ۱۵۰ متر معاف از مالیات هستند). اما در صورت دسترسی سازمان امور مالیاتی با توجه به اینکه مبلغ قرارداد از ۸۰ درصد مبالغ منطقه کمتر است اجاره نامه را قبول نداشته و مبلغ اجاره املاک مشابه، مبنای محاسبه مالیات خواهد بود.

 3. علی

  سلام ، پدر بنده ملکی داشتند که بعد از فوت پرداخت مالیات مستغلات به عهده وراث می‌باشد . حال اگر فرزندان کارمند بوده و پایه حقوق وزارت کتر دریافت کنند و هیچ در آمد دیگری نداشته باشند می‌توانند از ماده ۵۷ تبصره ۲ استفاده کنند؟

  • هما جمال اف

   اگر اثبات شود که از معافیت حقوقی کامل استفاده ننموده اند، ما به تفاوت را می‌توانند از درآمد اجاره کسر کنند و درآمد مشمول مالیات بعد از کسر باقیمانده معافیت حقوق پرداخت شود ولی این کار مستلزم پیگیری و اثبات نداشتن درآمد دیگر غیر از حقوق می‌باشد.

 4. امینی

  سلام لطفا اعلام فرمایید میزان بخشودگی ماده ۵۷ درسال ۹۷ چه میزان است ؟

 5. علیرضا

  سلام
  آیا سقف معافیت مالیاتی ماده ۵۷ مشمول مالیات اجاره املاک اداری یا تجاری میشود؟( هیچ دارآمدی به غیر از آن اجاره ندارم)

  • هما جمال اف

   معافیت مالیاتی ماده ۵۷ به شخصی که درآمدی ندارد تعلق می‌گیرد و کاربری ملک در آن تعلق مالیات اثری ندارد.

 6. محمد طاوری

  با سلام
  در خصوص معافیت ماده ۵۷ ، آیا اگر مالک داخل ایران هیچگونه درآمدی نداشته باشد و درآمد آن از خارج از ایران باشد و سکونت آن نیز در خارج از ایران میباشد. همچنان امکان استفاده از معافیت سالانه را دارد یا خیر؟

 7. لواسانی

  سلام لطفا اعلام فرمایید میزان بخشودگی ماده ۵۷ درسال ۹۸ چه میزان است ؟

  • هما جمال اف

   معافیت ماده ۵۷ معادل معافیت حقوق می‌باشد. لذا در سال ۱۳۹۸ مبلغ آن ۳۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال در سال می‌باشد.

 8. سامان

  مالک هیچ در آمد دیگری در ایران ندارد و فرد خارج ایران سکونت دارد آیا روی تک ملک فرد می توان از معافیت مالیاتی استفاده مرد

  • هما جمال اف

   با توجه به اینکه این شخص در خارج از ایران است و او آنجا امکان دارد شغل دیگری داشته باشد و درآمد کسب نماید، لذا نمی‌توان از معافیت ماده ۵۷ قانون مالیات مستقیم استفاده نمود.

 9. مهدی

  با سلام، پدر بنده مغازه خود را به رایگان در اختیار من قرار داده، و جواز کسب هم به نام خودم هست، و شغل پدرم هم کشاورز است و هیچگونه درآمدی غیر از کشاورزی ندارد، آیا می توان از ماده ۵۷ برای معافیت مالیات بر اجاره استفاده کرد؟

  • هما جمال اف

   با توجه به اینکه شغل پدر شما کشاورزی است، بنابراین درآمد دیگری دارد اما برای اینکه این ملک اجاره تلقی نشود بهتر است جواز کسب به اسم دو نفرتان اخذ شود.

 10. majid

  من ۳ دانگ از ملک اداری تجاری را شریک هستم و آن ملک را اجاره داده ایم. خودم کارمند شرکت خصوصی هستم که حداقل حقوق رو میگیرم. آیا معافیت ماده ۵۷ شامل من هم میشه؟

  • هما جمال اف

   قانونا این معافیت به شما تعلق می‌گیرد. اما با توجه به اینکه در این ماده درج شده هیچ گونه درآمدی نداشته باشد. بنابراین احتمالا به شما گواهی مبنی بر مازاد معافیت داده نمی‌شود. در هر صورت اگر شما بتوانید این گواهی را از اداره امور مالیاتی که حقوق شما پرداخت می‌شود بگیرید، می‌توانید از مازاد معافیت استفاده نمایید.

 11. کیوان

  با سلام
  من در یک مغازه شریک هستم وفقط درامد من از همین اجاره هست برای مالیات مستغلات اداره مربوطه نامه داده برای ماده ۵۷ مراجعه کردم میگن چون سن شما کم هست ( ۱۳۵۳ هستم) این ماده مشمول شما نمی شود ایا این کفته صحت دارد درصورتی که در متن ماده ۵۷ صحبتی از سن نشده هست لطفا راهنمایی نمایید با تشکر فراوان

  • هما جمال اف

   تعلق این معافیت به سن بستگی ندارد و این معافیت در صورتی که درآمد دیگری نداشته باشید به شما تعلق می‌گیرد.

 12. سعید

  با سلام و وقت بخیر
  من ساکن خارج از ایران هستم و در ایران تنها یک مغازه دارم و آنرا اجاره داده ام.
  آیا قانون معافیت تک درآمدی شامل حال من میشود؟
  با تشکر

 13. افشین

  ۳ دانگ از مغازه شریک هستم که اجاره دادم و خودم در یک شرکت به صورت نیمه وقت مشغول به کارم که بیمه رد میشود ولی به حقوقم بخاطر اینکه مبلغ پایین است مالیات تعلق نمیگیرد ولی اسمم به دارایی اعلام شده حالا میخواستم بدونم ایا برای مالیات بر اجاره میتونم از ماده ۵۷ استفده کنم

  • مدیر دوم

   به موجب تبصره ۲ ماده ۵۷ شما می توانید از مزایای پیش بینی شده در ماده ۵۷ قانون مالیات مستقیم استفاده نمایید. توجه داشته باشید که ارائه اظهارنامه مخصوص به شرح توضیحات صدر ماده مذکور ضرورت دارد.

 14. علیزاده

  سلام
  یک خانم خانه دار یک مغازه بنامش می باشدو به بانک اجاره داده است . ماهیانه ۵ میلیون تومان و سالیانه ۶۰ میلیون تومان درآمد دارد . جز خرجی که شوهرش به وی میدهد درآمدی ندارد .
  سوال : آیا معافعیت به ایشان تعلق میگیرد ؟
  سوال : آیا تمام مبلغ شامل معافیت است یا قسمتی ؟ و مقدارش چقدر میباشد ؟
  سوال : چون بانک راسا مبلغ مالیات را کسر میکند ، چگونه باید اثبات کرد که درآمد دیگری ندارد. تا بتوان استرداد وجه کرد ؟
  سپاس

  • مدیر دوم

   به موجب ماده ۵۷ قانون مالیات های مستقیم در صورتیکه شخص حقیقی درآمدی نداشته باشد امکان استفاده از معافیت مالیاتی تا میزان درآمد حقوق وجود دارد. ارائه اظهارنامه ی مخصوص در این زمینه لازم است.
   برای استرداد مالیات باید مطابق با مفاد ماده ۵۷ و بخشنامه شماره ۲۲۲/۱۹۳۵۷/ص مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ به اداره دارایی مراجعه و اظهارنامه ی مخصوص را تکمیل نماید.

 15. لواسا نی

  با سلام لطفا میزان معافیت ماده ۵۷ درسال ۹۶ چه مبلغی است ؟

  • مدیر دوم

   با توجه به قانون بودجه معافیت سالیانه ۲۴۰ میلیون ریال برای سال ۱۳۹۶ تعیین شده است.

   • افشین

    با سلام. بنده وقتی میخواستم از معافیت ماده ۵۷ استفاده کنم کارشناس اداره مالیات و حتی سایر همکارانشان تاکید داشتند که میزان ۱۸۰ میلیون ریال برای سال ۱۳۹۶ تعیین شده است. لطفا من را راهنمایی کنید چرا کمتر محاسبه میکنند؟

    • هما جمال اف

     در بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۶۱۸ مورخ ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ میزان معافیت ماده ۱۰۱ و ۵۷ قانون مالیات های مستقیم مبلغ ۱۸۰ میلیون ریال تعیین گردیده است لذا مطابق بخشنامه عمل گردیده است.

 16. محمد

  سلام یک مغازه اجاره داده ام و یک واحد ۳۰ متری میدانم واحد ۳۰ متری مالیات ندارد اما آن بعنوان درامد بحساب میاید ؟ یعنی از معافیت مالیات اجاره مغازه محروم میشوم یا معافیت ماده ۵۷ به من تعلق میگیرد؟

 17. میثم

  با سلام
  آیا خانم شوهردار که هیچ گونه منبع دآمدی ندارد میتواند از ماده ۵۷ برای معافیت مالیات بر درآمد اجاره استفاده کند؟

  • شهناز

   ب.ظ
   با سلام
   آیا خانم شوهردار که هیچ گونه منبع دآمدی ندارد میتواند از ماده ۵۷ برای معافیت مالیات بر درآمد اجاره استفاده کند؟

   • هما جمال اف

    با توجه به این که قیدی مبنی بر خانم و آقا در ماده مذکور ذکر نشده است، لذا این معافیت به شما تعلق می‌گیرد. لذا باید از اداره امور مالیاتی تاییدیه آن را دریافت نمایید و به مستاجر بدهید تا نسبت به اعمال این معافیت اقدام نماید.

 18. arman

  با سلام مادر بنده دارای ملکی است که در اجاره بانک است و بانک مالیات بر اجاره به دارایی پرداخت نموده، از آنجا که ایشان درآمد دیگری ندارند چندین سال مبالغ فوق پرداخت جهت استرداد مالیات پرداخت شده چکا کنیم؟

  • مدیر دوم

   سلام برای استرداد مالیات باید بعد از این که اظهارنامه را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمود درخواست استرداد نماید در حال حاضر برای سال ۱۳۹۵ می تواند این کار را انجام دهد اگر رسیدگی نشده است اما اگر رسیدگی شده دیگر نمی تواند.
   اما راه حل بهتر این است که به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه کند و یک نامه دریافت نماید که فاقد هر گونه درامد دیگری می باشد و ان را به بانک بدهد که از ایشان مالیات کسر نشود.

 19. ماه

  ملکی تجاری که ۲ نفر مالکه هر کدام ۳ دانگی دارد، آیا معافیتی به آنها تعلق می گیرد چون ۲ نفر هستند و درآمد حاصله از ملک باید میان ۲ نفر تقسیم شود یا خیر هیچ فرقی با ملکی با مالکیت ۱ نفر ندارد؟

 20. ماه

  وقتی مدت اجاره ی بکساله ی ملکی از دی ماه و تا دی ماه سال آینده ادامه داره، مبلغ اجاره از دی ماه افزایش پیدا کرده و تا قبل از اون کمتر بوده.مثلا از فروردین تا پایان آذر ماهی ۱ میلیون و دی تا پایان اسفند ماهی ۱/۵ میلیون. حال توی تیر ماه اظهار نامه سال گذشته رو ارائه میکینیم باید جمع ۹ ماه ۱ میلیونی و ۳ ماه ۱/۵ میلیونی رو اظهار کنیم دیگه؟ درسته؟

 21. ماه

  سلام. اجاره بهای ملک مسکونی ۱۳۰ متری در شهرستان که به دفتر اسناد رسمی اجاره داده شده است از پرداخت مالیات معاف است یا چون مستاجر دفتر اسناد است، مورد معافیت قرار نمیگیرد؟

 22. sadeghi

  سلام
  ایا ملک اداری ۶۸ متر مشمول مالیات میشود؟

  • مدیر دوم

   کلیه املاک با کاربری غیر از مسکونی مشمول مالیات می باشد و ب متراژ بستگی ندارد.

 23. امیر

  باسلام.بدلیل ناراحتی عصبی و کمبود سرمایه چندسال هست مغازه ام را اجاره داده ام و تنها درآمد واقعیم از اجاره همین مغازه هست .و از طرفی چندسال میباشد که بعنوان کارگر در مغازه یکی از دوستان،خودم رو بیمه کارگری کرده ام.واقعا حقوقی دریافت نمیکنم و نیز وجه حق بیمه رو هم خودم پرداخت میکنم.حواز کسب بنامم نیست که بیمه خویش فرمایی انجام بدهم.اگرسامانه بیمه و دارایی یکپارچه شود.این موضوع برایم بشدت ایجاد اشکال میکند.لطفا راهنمایی بفرمایید.باسپاس

  • مدیر دوم

   این در حالی ایجاد مشکل خواهد کرد که شما در دارایی خود را به عنوان بیکار معرفی نموده و از معافیت مالیاتی استفاده نمایید به هر حال این باعث خواهد شد که دارایی از معافیت شما خبردار شده و از اعمال این معافیت خودداری می گردد.

 24. m

  با سلام. یک باب مغازه داریم که به نام پدرم است و بازنشسته است. من برای جواز کسب مجبور به دادن اجاره نامه ی ملک شدم. اگر پدرم شغل آزاد دیگری داشته باشد ولی این شغل معاف از مالیات باشد. مالیات به آن تعلق می گیرد؟ شایان ذکر است فقط جواز به نام پدرم است ولی برادرم مشغول به کار است.

  • مدیر دوم

   اگر جواز کسب به اسم پدرتان است و مغازه نیز به اسم ایشان است لذا پرداخت مالیات اجاره موضوعیت ندارد چرا که پدرتان که مالک نیز هست در این ملک دارد فعالیت می کند. اما اظهارنامه مشاغل بابت مغازه باید تکمیل شود و مالیات عملکرد آن باید از این طریق پرداخت گردد.

 25. حامد

  با سلام من ازمحل دو مورد اجاره در سال ۱یک میلیارد و دویست درامد دارم و درامد دیگه ای هم ندارم درامد هر ملک اجاره ای هم ۶۰۰میلیون میباشد میخوام بدونم چقد مشمول مالیات میشم .؟

  • مدیر دوم

   اولا کاربری آن باید مشخص شود و این که آیا مسکونی استفاده می شود یا داری که اگر مسکونی باشد در تهران ۱۵۰ متر معاف است و در شهرستان ۲۰۰ متر و مازاد بر آن مشمول مالیات است و اگر اداری است صرفا ۲۵ درصد معاف است و بقیه مشمول مالیات و نیز نرخ مالیاتی به نوع مالکیت بستگی دارد که بیان نشده است بنابرای محاسبه مالیات امکان پذیر نمی باشد.

 26. قاسم مظفری

  با سلام
  سال ۹۳ مالیات بر اجاره من امده ۳٫۵ میلیون تومان در صورتی که ملک را به خانمم اجاره داده بودم ماهی ۵ هزار تومان و اضهار نامه هم با مبلغ ۵ هزار تومان پر کرده بودم در ان ملک هم کار میکنم ایا ماده ۵۷ شامل حالم میشود؟و در اضهار نامه ماده ۵۷ را نمیدانستم و انتخاب نکردم حالا سال ۹۶ میتوانم از ماده ۵۷ برای سال ۹۳ استفاده کنم؟

  • مدیر دوم

   سلام
   اگر در این ملک کار می کنید می توانستید بگویید که خودتان دارید کار می کنید نیازی به ارسال اظهارنامه نمی باشد اما باید مالیات مشاغل را بدهبد و اگر همسرتان نیز در آنجا کار می کند می توانستید دو نفر یک اظهارنامه بابت مشاغل بدهید اما ماده ۵۷ به شرطی می توانید استفاده کنید که از دارایی نامه داشته باشید مبنی بر این که درآمد دیگری نداشته اید و معمولا در همان سال یا سال بعد این کار صورت می گیرد به نظرم برای سال ۹۳ امکان پذیر نیست.

 27. فریدون افتخاری

  آپارتمان مسکونی به متراژ۳۵ متر مسکونی اجاره داده‌ام و آپارتمان اداری را نیز اجاره داده‌ام هیچ منبع درآمدی جر این دو ندارم از ماده ۵۳ تبصره ۱۱ برای مسکونی و ماده ۵۷ برای اداری میتوانم استفاده کنم آیا به هر دلیل میشود کسی را از معافیت ماده ۵۷ برای یکبار در سال محروم کرد

 28. مسعود کرباسی

  با سلام
  در اظهارنامه اجاره املاک مدت دریافت اجاره من سالیانه هست و هر سال صد هزار تومان. آیا مبلغ دریافتی هر دوره را جمع یک سال ثبت کنم یا ماهیانه ؟

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   مبلغ دریافتی هر دوره بر اساس دریافت واقعی در دفاتر ثبت می شود و بر این اساس نیز اظهارنامه باید تکمیل گردد.
   با تشکر

 29. علی بزاز

  سلام علیکم

  براساس ماده ۵۷ مقدار معافیت از مالیات املاک چقدر است؟

  باتشکر بزاز

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   معافیت ماده ۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم معادل معافیت حقوق می باشد که در سال ۱۳۹۶ مبلغ آن سالانه ۲۴۰ میلیون ریال می باشد.
   با تشکر

 30. محسن اکبریان

  سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  سوالی داشتم راجع به مالیات بر اجاره
  بنده از ابتدای فروردین ۹۶ – امسا ل- از بیمه بیکاری استفاده میکنم
  وتا اخر سال ۹۵ هم شاغل بودم
  حالا سوال بنده این هست
  ایا برای مالیات سال ۹۵ که تیرماه امسال مهلتش هست
  برای پرداخت مالیات سال ۹۵ معاف میشوم یا خیر؟
  به عبارتی شامل ماده ۵۷ میشوم یا خیر؟
  مورد اجاره هم یک باب مغازه هست و تا اخر سال ۹۴ هم مالیاتش پرداخت شده
  با تشکر

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   با توجه به استفاده از معافیت در سال ۱۳۹۵ بنابراین معافیت حقوق قابل کسر از درآمد مشمول مالیات اجاره نمی باشد و باید مالیات اجاره پس از کسر معافیتهای دیگر پرداخت نمایید. با توجه به این که در سال ۱۳۹۵ از معافیت حقوق استفاده شده است لذا معافیت حقوق قابل کسر از درامد اجاره نمی باشد.
   با تشکر

 31. محمدحسین فرهی نیا

  باسلام وعرض ادب بنده ازدومنبع درآمد دارم ،مشاغل ومستقلات
  درآمدمشمول مالیات برمشاغل سه میلیون تومان که اظهارنامه دادم ومعاف شدم
  دراجاره املاک نه میلیون تومان درسال که اظهارنامه دادم،دراظهارنامه اظهارکردم که درآمد دیگری دارم ولی هر دو درآمد کمتر از پانزده میلیون وششصد هزارتومان است،درواقع درآمد بنده ازدومنبع کمتر از ماده۸۴می باشد،آیا ازماده ۵۷ میتوانم استفاده بکنم؟ممنونم ازلطف شما

  • سمیرا معراج

   باسلام کاربر گرامی
   با توجه به این که درآمد شما کمتر از معافیت می باشد شما می توانید در هر دو منبع از معافیت استفاده نمایید.
   با تشکر

 32. علی

  سلام
  در ماده ۵۷ آمده در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد .
  آیا دریافتی فرد بابت حقوق کارمندی درآمد تلقی نمی شود.ممنون

  • سمیرا معراج

   باسلام کاربر گرامی
   حقوق کارمندی درآمد تلقی می گردد اما حقوق بازنشستگی از این جهت درآمد تلقی نمی گردد که پول خودت هست که در طول سی سال از حقوقت کسر شده حالا بهت برگردانیده می شود پس درآمد نیست.
   با تشکر

 33. رضا احمدی

  باسلام وخسته نباشید . آیا اگر افرادی جز ماده ۵۷ مالیاتی شوند اما بیمه باشند از نوع خویش فرما . مشمول ماده ۵۷ میشوند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *