Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۷۷

مودیان مالیاتی می‌توانند اظهارنامه‌های موضوع این قانون را که حسب مورد مکلف به تسلیم آن هستند به تفکیک با اخذ رسید به اداره امور مالیاتی محل سکونت تسلیم نمایند . در این صورت اداره امور مالیاتی مذکور باید مراتب را در پرونده مودی منعکس نموده و اظهارنامه تسلیمی را ظرف سه روز برای اقدام به اداره امور مالیاتی ذیربط ارسال دارد . تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی محل سکونت از لحاظ آثار مترتب در حکم تسلیم آن به اداره امور مالیاتی مربوط خواهد بود . حکم این ماده شامل مواردی نیز که مودی اظهارنامه خود را اشتباها به اداره امور مالیاتی دیگری در شهرستان مربوط تسلیم نماید خواهد بود .
تبصره 1:
هر گاه آخرین روز مهلت یا موعد مقرر برای تسلیم اظهارنامه یا سایر اوراقی که مودی مالیاتی به موجب مقررات مکلف به تسلیم آن می‌باشد ، مصادف با تعطیل رسمی یا عمومی گردد ، اولین روز بعد از تعطیل یا تعطیلات مزبور بر حسب مورد جزء مهلت یا موعد مقرر جهت تسلیم اظهارنامه یا اوراق مذکور محسوب خواهد شد .
تبصره 2:
تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات مودیانی که در خارج از ایران اقامت دارند و همچنین موسسات و شرکتهایی که مرکز اصلی آنها در خارج از کشور است ، چنانچه دارای نماینده در ایران باشند به عهده نماینده آنها خواهد بود .
تبصره 3:
صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند . عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد(10%) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت از کلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی[1] توسط اداره امور مالیاتی خواهد بود . این حکم در مورد صاحبان مشاغلی که برای آنها از طرف مراجع ذیربط پروانه یا مجوز فعالیت صادر گردیده است ، نخواهد بود .
image_pdf
  [1] . به موجب بند 43 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، عبارت «از تاریخ شناسایی» به عبارت «تا تاریخ شناسایی» اصلاح شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۲ پرسش و پاسخ

 1. مرتضی غلامی

  با سلام
  در درجه اول بسیار سپاسگزار هستم بابت مطالب مفید این وب سایت.
  در درجه دوم سوالی دارم که ممنون میشم پاسخ بدید.
  سوال: من مغازه ای رو برای شغل کفش فروشی اجاره کردم در تاریخ ۹۴/۰۶/۲۰ تا به حال مغازه نداشتم و در این صنف نبودم و به پیشنهاد یکی از اشنایان این مغازه رو اجاره کردم و چون ممکن بود مغازه به اجاره
  کس دیگری دراید مجبور شدم اول مغازه رو اجاره و سپس به دنبال خرید جنس و دکور و غیره بروم که سبب شد مغازه از تاریخ ۹۴/۰۷/۱۳ عملا به بهره برداری برسد. نامه شروع بکار بنده در تاریخ ۹۴/۱۱/۱۲ ثبت شده که از تاریخ شروع بکار واقعی من مدت ۴ ماه تبصره ۳ ماده ۱۷۷ رد نشده ولی از تاریخ اجاره مغازه ۲۲ روز از این ۴ ماه رد شده.
  ۱٫آیا اداره مالیات شروع بکار من رو باید از تاریخ اجاره مغازه در نظر بگیرد؟ چراکه حدودا ۲۳ روز مغازه خالی بوده و من کار نکردم چرا باید مالیات بدم؟
  ۲٫ حالا اگر شروع بکار رو همون تاریخ اجاره مغازه در نظر بگیریم در تبصره ۱۳ ماده ۱۷۷ قید شده که مودی (تا تاریخ شناسایی) توسط مامور اداره مالیات مشمول جریمه ۱۰ درصد هست. حالا تاریخ شناسایی چه تاریخی میشه؟

  توضیحات: من در این کار آزاد در طول یک سال به طور صافی حدودا ماهی ۵۰۰ هزار تومان بینی و بین ال.. درآمد داشتم و اجاره ماهیانه ام ماهی ۷۰۰ تومان بوده است. حالا اداره مالیات برای ۵ ماه از من طلب ۹۰۰ هزار تومان مالیات کرده

  ممنون میشم پاسخ بدید

  • balali.a67

   باسلام کاربر گرامی
   تاریخ فعالیت بر اساس تشخیص اداره مالیاتی ملاک عمل قرار می گیرد. بدیهی است برای محاسبه صحیح مالیات مفاد قانون رعایت شده و پیگیری از طریق صنف صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *