Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۲

عرضه کالاها و ارائه خدمات زیر و همچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می‌باشد:
1ـ محصولات کشاورزی فرآوری نشده؛
2ـ دام و طیور زنده، آبزیان، زنبورعسل و نوغان؛
3ـ انواع کود، سم، بذر و نهال؛
4ـ آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛
5ـ کتاب ، مطبوعات ، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ ، تحریر و مطبوعات؛
6ـ کـالاهای اهـدایی به صـورت بلاعـوض به وزارتـخانه‌ها، مؤسـسات دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی با تأییـد هیـأت وزیران و حـوزه‌های علمیه با تأیـید حوزه گیرنده هدایا؛
7ـ کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور می‌شود. مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود؛
8ـ اموال غیر منقول؛
9ـ انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی؛
10ـ خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیات های مستقیم؛
11- خدمات بانکی و اعتباری بانکها، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوقهای قرض‌الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس [ 1] .
12ـ خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون‌شهری، جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی؛
13ـ فرش دستباف؛
14ـ انواع خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آئین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛
15ـ خوراک دام و طیور؛
16ـ رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاهها براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛
17ـ اقلام با مصارف صرفاً دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.
image_pdf
  [1] به موجب ماده 8 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید مصوب جلسه 88/9/25 این بند از قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح گردید.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۴۸ پرسش و پاسخ

 1. Alireza Sanaei

  با سلام
  تولید تجهیزات توانبخشی برای استفاده معلولان در خانه شامل معافیت میشود؟

 2. رشید لیلاسی

  با سلام. من دارای پروانه کسب نظام مهندسی هستم. بنده فاقد دفتر یا محل کسب بوده و صرفا از نظام مهندسی پروانه گرفته ام. در ۴ سال اخیر نیز درآمدی از این طریق نداشته ام. آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده میگردم؟

  • هما جمال اف

   فعالیت شخصی شما مشمول مالیات بر ارزش افزوده است اما چون درآمد ندارید الزامی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارید.

 3. جنید

  وقت بخیر… مطب بینایی سنجی که معاینه و ساخت و فروش عینک طبی دارد.. جز معافیت هاست یا خیر؟

  • هما جمال اف

   در بند ۹ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، انواع دارو، لوازم درمان مصرفی خدمات درمانی معاف می‌باشد. بدیهی است که بینایی سنجی و معاینه چشم و نیز ساخت و فروش عینک طبی جزو این معافیت می‌باشد.

 4. محمدپور

  سلام وقت بخیر یک کارگاه تولیدی دارای کنتور برق ۵۰ آمپر میباشد طبق کدوم قانون ارزش افزوده مشمول میشود و چنانچه کنتور خود را به ۲۵ آمپر تغییر دهد باز هم مشمول میشود یا خیر؟

  • هما جمال اف

   فعالیت کارگاه شما در مرحله چهارم مشمول مالیات بر ارزش افزوده گردیده است. اگر کنتور خود را به ۲۵ آمپر تغییر دهید، مشمول نخواهید بود به شرطی که درآمد سالانه شما از ۱۵۰ میلیون تومان بیشتر نباشد.

 5. Shovanmolodi99@gmail.com

  با سلام ایا کشتار گاه ها شامل ارزش افزوده می باشند؟

  • هما جمال اف

   کشتارگاه شما جزو کارگاه های صنعتی محسوب می‌گردد. اگز برق آن کارگاه سه فاز ، پنجاه آمپر به بالا باشد، مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.

 6. امیر

  سلام شرکت هایی که جزو دانش بنیان هستند معاف از مالیات هستند؟

  • هما جمال اف

   شرکت هایی که به عنوان شرکت های دانش بنیان شناخته شوند درآمد مشمول بر مالیات آن ها به مدت ۱۵ سال از پرداخت مالیات می‌باشد. این درآمد باید مرتبط با فعالیت و مجوز اخذ شده باشد.

 7. سلام. ما یک شرکت هستیم که فعالیت ما تولید محتوای آموزشی و فرهنگی در زمینه موسیقی هست و فقط از طرسق اینترنت و در بستر وب فیلم های تولیدیمون را میفروشیم و دارای پروانه ” نشر دیجیتال بر خط” از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم. میخواستم بدونم آیا ما از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستیم یا نه ؟

  • هما جمال اف

   شرکت شما به استناد بند ل ماده ۱۳۹ از مالیات عملکرد معاف می‌باشد. اما مشمول ارزش افزوده می‌باشد. در واقع معافیت از مالیات عملکرد ربطی به ارزش افزوده ندارد.

 8. حسن

  سلام دفاترپیشخوان خدمات دولت که کارخدمات دستگاهها را انجام میدهند مشمول مالیات برارزش افزوده میباشند یاخیر؟ آیاباید اظهارنامه تسلیم کنند؟

  • هما جمال اف

   با توجه به فراخوان مرحله چهارم خدمات دولت الکترونیک مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. مضافا این که سقف درآمدی پیشخوان از سال ۹۰ تا حالا، اگر از ۱۰۰ میلیون تومان بیشتر شده باشد، مشمول ثبت نام مرحله سوم شده است.

 9. اوین

  آیا هزینە حمل معادن سنگی نیز شامل ارزش افزودە میباشد؟؟؟

  • هما جمال اف

   هزینه حمل و نقل اگر با ریل انجام پذیرد مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست. اما اگر با وسایط نقلیه انجام شود باید ارزش افزوده پرداخت گردد.

 10. Askari

  سلام آیا تولید کننده انشعاب برق از مالیات بر ارزش افزوده معاف است؟ و نباید در فاکتور های فروش خود به اداره برق مبلغ ارزش افزوده را بیاورد؟

  • هما جمال اف

   تولید کنندگان زنجیره ماقبل آخر معاف هستند. تولید کنندگانی که برق تولید می‌کنند و این افراد نباید در صورت‌حساب خود ارزش افزوده لحاظ نمایند.

 11. سینا

  سلام وقت بخیر ممنون بابت راهنماییی هاتون ما تو شهرستان هستیم و کارمندان مالیات اینجا با شغل های جدید اشنایی ندارند. میخواستم بپرسم اگر ما در قالب یک شخص حقوقی اقدام به فروش اینترنتی کنیم و تو این پروسه کالاهای مختلفی از صنف های مختلف رو به صورت واسطه ای و با صدور فاکتور از سمت فروشنده (نه ما) به فروش برسانیم، مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستیم یا خیر ؟ مالیات بر درامد که داریم.

  • هما جمال اف

   این کار شما همانند شرکت هایی مثل بامیلو و دیجی‌کالا می‌باشد، کار شرکت شما دلالی است و شرکت بابت سهم دلالی خود باید صورت‌حساب صادر نماید و به همان نسبت که درآمد شناسایی نموده است باید ارزش افزوده دریافت کند و مشمول ثبت نام در نظام ارزش افزوده می‌باشد. مضافاً این که همین درآمد شناسایی شده نیز مشمول مالیات عملکرد می‌باشد.

 12. علی زیارتی ها

  سلام علیکم
  فعالیت های مطبوعاتی آنلاین مثل پایگاه های خبری و خبرگزاری ها نیز شامل معافیت ماده ۵ می باشد؟

  • هما جمال اف

   طبق بخشنامه ۱۵۸۲۲/۲۰۰ مورخ ۱۳۹۱/۰۸/۰۶، که در اجرای بند ل ماده ۱۳۹ صادر شده است، این نوع فعالیت معاف از مالیان می‌باشد.

 13. saeid

  آیا درصورت اینکه پیمانکار قرارداد حمل و نقل، گواهینامه داشته باشد؛ باید ارزش افزوده پرداخت شود یا خیر؟

  • هما جمال اف

   اگر پیمانکار حمل و نقل گواهی ارزش افزوده داشته باشد و حمل و نقل بابت حمل مسافر نباشد باید ارزش افزوده پرداخت شود.

 14. حسین

  سلام وقت بخیر، در یکی از بندها قیدشده کتاب و مطبوعات معاف هستن، ایا ما که به عنوان شخصیت حقوقی به یکی از انتشارات سفارش چاپ کتاب دادیم نه خرید کتاب، صرفا چاپ کتاب شامل ارزش افزوده می باشد یا خیر؟ ممنون

  • هما جمال اف

   با توجه به اینکه انتشارات معاف از پرداخت ارزش افزوده می‌باشد لذا گواهی ارزش افزوده ندارد و به تبع آن از شما بابت سفارش چاپ کتب، ارزش افزوده دریافت نمی‌نماید. در واقع انتشارات معاف است.

 15. بابک

  با سلام
  سوالی داشتم از خدمتتون در رابطه با اینکه آیا یک مجتمع تجاری که در قالب موسسه غیرتجاری به ثبت رسیده و فعالیت آن محدود به اخذ شارژ از واحدها و مصرف آن در جهت تعمیر و نگهداری مجتمع می باشد آیا مشمول مالیات و عوارض بر ارزش افزوده می باشد.

  • هما جمال اف

   مبالغ مربوط به شارژ و تعمیرات که از ساکنین مجتمع اخذ می‌شود، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌باشد. اما مبالغ پرداختی مثل آب و برق و یا شاید برخی فاکتور های تعمیراتی، اگر شخص، گواهی ارزش افزوده داشته باشد باید توسط موسسه پرداخت گردد.

 16. یونس رحیمی

  سلام خسته نباشید
  ما یک فروشگاه تزئینات داخلی و نصب پرده هستیم میخواستم ببینم مشمول مالیات بر ارزش افزوده میشویم یا خیر؟

  • هما جمال اف

   باید به فراخوان های هفتگانه مراجعه کنید و اگر سقف درآمدی شما در سال از ۱۵۰ میلیون تومان بیشتر باشد، حتما مشمول خواهید بود.

 17. مریم

  سلام ما یک شرکت فروش محصولات بانکی مانند نرم افزار های بانکی هستیم ولی هنوز شرکت به درآمد نرسیده و اظهار نامه را صفر رد میکنیم و ثبت نام اولیه انجام شده و شاید شرکت بعده ها به درآمد برسد برای ثبت نام فیزیکی به سازمان مالیات بر ارزش افزوده در خیابان آذربایجان مراجعه کردم و گفتند ثبت نام انجام نمیشود هر زمان که شرکت به درآمد رسید برای ثبت نام اقدام کنید.الان میخواستیم درخواست گواهی ثبت نام بدهیم ولی نمیشود چون ثبت نام فیزیکی انجام نشده است
  لطف می کنید منو راهنمایی کنید که آیا می شود ثبت نام فیزیکی انجام داد و مدارک را به سازمان مالیات ببرم تا بتوانم درخواست گواهی بگیرم؟

  • هما جمال اف

   فرآیند ثبت‌نام در سامانه مربوطه توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌گردد ولیکن تحقق درآمد یا عدم تحقق درآمد نباید تاثیری داشته باشد.از طریق ادارات زیربط پیگیری فرمایید.

 18. لیلا

  آیا خدمات آرامستان مالیات بر ارزش افزوده ومالیات عملکرد شامل میشه یا خیر

  • هما جمالف

   به موجب تبصره ۲ ماده ۲ قانون فعالیت های اقتصادی شهرداری مسئول مالیات قرار داده شده است. در ارتباط با ارزش افزوده نیز موردی که نشان دهنده عدم تعلق مالیات و عوارض به خدمات مذکور باشد، ملاحظه نگردیده است.
   در این ارتباط نحوه دریافت وجوه مربوط به خدمات و صورتحساب های صادره قطعاً در مورد تعلق یا عدم تعلق مالیات در فوق تاثیر دارد.

 19. عزیزی

  با سلام و خسته نباشید
  آیا شرکت تعاونی روستایی که در زمینه توزیع آرد خبازی، توزیع کود و بذر و …، ارائه تسهیلات به اعضاء تعاونی طبق اساسنامه و سایر فعالیتهای مربوط به کشاورزی ارائه خدمات می نماید مشمول مالیات بر ارزش افزوده می باشد؟ اگر معاف هست آیا باز هم نیاز هست در سامانه مورد نظر ثبت نام کند؟

  • هما جمالف

   به موجب ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه محصولات کشاورزی فرآوری نشده، آرد خبازی، کود، سم و بذر مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد. ضمناً در صورتیکه مجوز فعالیت بانکی از طرف مراجع ذیصلاح دریافت شده باشد، این خدمات تعاونی های اعتبار نیز مشمول معافیت میباشد. با توجه به موضوعات مختلف فعالیت شرکت تعاونی، با هماهنگی حوزه ی مالیاتی ذیربط موضوع ثبت نام انجام شود.

 20. اکبر کریمی

  با سلام
  شرکتی هستیم که یک مجتمع تجاری را از اشخاص حقیقی اجاره کرده ایم و به اشخاص حقیقی و حقوقی بعنوان اجاره دست دوم اجاره داده ایم -درآمد ما از مابه التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی میباشد. آیا مشمول ارزش افزوده میشویم یا خیر – با عنایت به ماده ۱۲ بند ۸

  • مدیر دوم

   اجاره املاک مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد. اصولاً عرضه کالا و ارائه خدمات در قانون مبنای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده قرار گرفته و درآمد اجاره مشمول هیچ یک از این موضوعات نمی باشد.

 21. ali

  سلام موسسه فرهنگی هنری که مراسم فرهنگی هنری با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار میکنه مثل کنسرت و…. درآمد فروش بلیط مشمول ارزش افزوده هست؟

 22. مونا

  با سلام ما یک مجموعه ورزشی هستیم که درآمد حاصل از شهریه ورزشکاران داریم که میخواستم بدونم فعالیت ما معاف از ارزش افزوده هستیم یا خیر؟ با تشکر

  • مدیر دوم

   به موجب بند ۱۴ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارائه خدمات پژوهشی و آموزشی از جمله اقلام معاف است. در آیین نامه مربوط به این بند، این موضوع ذکر و تشریح شده است. در صورتیکه فعالیت آن مجموعه مشمول آیین نامه مذکور باشد، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود.

 23. سعید حیدری

  با سلام و احترام اگر قرارداد بیمه تکمیلی از تاریخ ۹۶/۳/۱لغایت ۹۷/۳/۱منعقد شده باشد و مبلغ بیمه تکمیلی بصورت ماهیانه از حساب کارکنان کسر و به حساب شرکت بیمه طرف قرارداد واریز شود از انجاییکه به استناد بخشنامه شماره۲۰۰/۹۶/۹۷مورخ۹۷/۷/۳تاریخ اجرای بخشنامه مذکور ۹۶/۵/۱۰ می باشد آیا قراداد مذکور معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد یا تاریخ صورتحساب ملاک محاسبات Vatمی باشد ؟

 24. سعید

  سلام و وقت بخیر.
  آیا خدمات حمل و نقل بین المللی دریایی، زمینی، ریلی، هوایی (منظورم کرایه حمل های بین المللی هست) مشمول معافیت ارزش افزوده هستند یا خیر؟
  این مسأله متأسفانه مشکل خیلی از شرکتهای حمل بین المللیه.
  کرایه حملی که به ارزهای خارجی هست و بیشتر موارد توسط نمایندگان خارجی ما به صورت پیش پرداخت به کریر یا حمل کننده اصلی پرداخت میشه و اصلاً کار و اتفاق و ارزشی داخل ایران ایجاد و انجام نشده… آیا به ایران چه ارتباطی میتونه داشته باشه که ارزش افزوده بهش تعلق بگیره؟؟ مضافاً اینکه وارد کننده (در خصوص کالاهای وارداتی) یک بار ارزش افزوده رو که شامل کرایه حمل هم میشه (یعنی بر اساس ارزش CIF هست) به گمرک پرداخت میکنه…
  لطفاً میشه توضیح بدید؟

  • مدیر دوم

   در مورد معافیت حمل و نقل مسافری از ارزش افزوده به بخشنامه شماره ۲۶۷/۲۹۶۶ مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ دفتر فنی مالیاتی مراجعه شود. در ارتباط با خدمات حمل و نقل دریایی بار در بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۵۳۳۲ مورخ ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ سازمان امور مالیاتی معافیت پیش بینی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *