Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت

دولت مکلف است جایگاههای مورد نیاز عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) را با اولویت شهرهای بزرگ و مسیر راههای اصلی بین شهرهای مذکور از طریق بخش غیر دولتی احداث نماید.
وزارت کشور موظف است ضمن ساماندهی حمل و نقل درون شهری برای جایگزینی و واگذاری خودروی سواری برای حمل و نقل عمومی درون شهری به صورت دوسوخته (بنزین و گاز طبیعی) با ارائه تسهیلات مناسب اقدام نماید. وزارت مسکن و شهر سازی و جهاد کشاورزی و شهرداریها موظفند با هماهنگی وزارت نفت در امر تأمین زمین مناسب و صدور مجوز ساخت و ساز برای احداث جایگاههای عرضه گاز طبیعی فشرده اقدام نمایند.
وزارت صنایع و معادن مکلف است هماهنگ و متناسب با برنامه‌های اعلامی دولت نسبت به برنامه ریزی عرضه خودروهای دوسوخته اقدام نماید.
آیین نامه اجرایی این ماده شامل تعداد جایگاهها به تفکیک شهرها و تعداد خودروهای دوسوخته تولید داخل بنا به پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارتخانه‌های صنایع و معادن، نفت و مسکن و شهر سازی و سازمان حفاظت محیط زیست ظرف مدت دو ماه به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
تبصره:
در مناطقی که سرمایه گذار بخش خصوصی تمایل به احداث جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) نداشته باشد، وزارت نفت موظف است نسبت به احداث جایگاه رأسا اقدام نماید و با آماده شدن شرایط، آن را به بخش خصوصی واگذار کند.
image_pdf

۱۰ پرسش و پاسخ

 1. علیرضا اروج پور

  باسلام
  در ارتباط با مستهلک نمودن زیان انباشته در دوران معافیت ماده ۱۳۲ راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  • مدیر

   با توجه به متن ماده ۱۰۵ زیان حاصل از منابع غیر معاف قابل کسر از درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی نمی باشد.

 2. علیرضا اروج پور

  باسلام
  لطفا در ارتباط با نحوه ثبت دارایی درختان میوه و محاسبه نرخ استهلاک مربوطه راهنمایی فرمایید.
  با سپاس

  • مدیر

   نحوه محاسبه بهای تمام شده درختان میوه و استهلاک آن در استاندارد حسابداری شماره ۲۶ تحت عنوان فعالیتهای کشاورزی به تفضیل توضیح داده شده است.
   ضمناً به دلیل عدم پیش بینی نرخ استهلاک در جدول ماده ۱۵۱ قانون مالیاتهای مستقیم، محاسبه استهلاک دارایی مذکور باید بر اساس استاندارد صورت پذیرد.

 3. علیرضا اروج پور

  باسلام – ضمن آرزوی سلامت وموفقیت .
  بااستناد به معافیت درامد حاصل ازخدمات حمل ونقل و همچنین حقوق ومزایا از مالیات ارزش افزوده
  ۱- آیا شرکت های خدماتی که خودرویی جهت اجاره به ارگانهای دولتی واگذار می کنه مشمول مالیات برارزش می باشند
  ۲- آیا صورت وضعیتی که جهت تامین نیروی انسانی ارسال میشه مشمول ارزش افزوده هست یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی فرمائین. متشکرم

  • مدیر

   با سلام
   در مورد سوال اول به لینک زیر در بند ۱۷ مراجعه کنید و پاسخ خود را خواهید یافت.
   http://www.sahoma.org/?notlaw=7927
   طبق ماده یک قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه کالا و ارائه خدمات در ایران کلاً مشمول مقررات قانون مذکور است و معافیتها صرفاًدر ماده ۱۲ قانون درج شده است.
   در مورد سوال دوم به لینک زیر در بند ۱۱ مراجعه کنید و پاسخ خود را خواهید یافت.
   http://www.sahoma.org/?notlaw=7927

 4. علیرضا اروج پور

  ممنون از جوابتون . بله دقیقا اسناد ومدارک دال بر مسدود بودن وصورت جلسات کمیته بحران ارائه شده ولی متاسفانه قضیه مرغ ما یه پا داره شده .

  • مدیر

   با سلام جناب اروج پور
   دستورالعمل یا بخشنامه مالیاتی در مورد تایید استفاده از حساب جاری سهامداران وجود ندارد لیکن توجه داشته باشید که دستورالعملی دال بر ممنوعیت استفاده از حساب جاری سهامداران نیز وجود ندارد و شما در دفاعیاتتان از سازمان امور مالیاتی بخواهید که آنها بگویند به چه استنادی استفاده از حساب جاری سهامداران محل اشکال است.

 5. علیرضا اروج پور

  باسلام. باتوجه به اینکه در یال مالی ۱۳۹۰به جهت مسدود بودن حسابهای بانکی از سرفصل کل سایرحسابهای پرداختنی به معین طلب سهامداران استفاده نموده ام متاسفانه امورماالیاتی دفاتر شرکت رو رد کرده از آنجائیکه بنده اطلاع دارم استفاده از این سرفصل یا جاری شرکا منع قانئنی ندارد لطفا دستورالعمل یا بخشنامه ای دراین مورد داشته باشین .راهنمایی فرمائین . ممنون اززحمات شما

  • مدیر

   با سلام خدمت جناب اروج پور
   ۱-بخشنامه یا دستورالعمل خاصی در این مورد نداریم.
   ۲- با توجه به این که به موجب استانداردهای حسابداری و رویه های قانونی کلیه عملیات نقدی شرکت باید با استفاده از حسابهای بانکی به نام شرکت انجام شود، در صورتیکه دلایل موجه و قانونی در مورد عدم امکان استفاده از حسابهای بانکی وجود داشته باشد، ضمن آن که باید مستندات به مراجع مالیاتی ارائه شود، عملیات شرکت حتی المقدور با استفاده از حسابهای بانکی مشخص که به نام اعضاء هیات مدیره (مشخص) افتتاح شده و گردش عملیات آن دقیقا در سوابق دفتری منعکس گردد، صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت