Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۸۵


ماده 85 [1]نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور در ماده (۸۴) این قانون و تا پنج برابر[2] آن مشمول مالیات سالانه ده‌درصد(۱۰%) و نسبت به مازاد آن بیست‌درصد(۲۰%) است.
    [1] . به موجب بند 17 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، متن این ماده جایگزین متن قبلی شده است.
    [2] .به موجب بند (الف) تبصره 6 قانون بودجه سال 1396 کل کشور، "هفت برابر" به "پنج برابر" تغییر یافته است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۳ پرسش و پاسخ

  1. حمید

    سلام
    در مورد پزشکانی که استخدام رسمی در دانشگاه یا تامین اجتماعی یا هر جایی دیگر هستند و مطب هم دارند معافیت برای مالیات مطب به چه صورت است یعنی در اظهار نامه برای مطب معافیت کم میشود یا باید ۱۰ درصد کل درآمد مطب را بعنوان مالیات پرداخت کنند
    با تشکر

    • هما جمال اف

      پزشکانی که در استخدام هستند، مالیات کسر شده از آنها مالیات حقوق و دستمزد می‌باشد و مالیات کسر شده قابل کسر از درآمد های مطب نمی‌باشد. اما اگر پزشک در استخدام نباشد مالیات کسر شده علی الحساب مالیاتی بوده و در اظهار نامه مالیاتی به عنوان مالیات پرداخت شده قابل کسر می‌باشد.

  2. ابراهيم

    آیا بجز معافیت سالانه موصوب مبلغ ٢/٧ پرداختی به تامین اجتماعی نیز باید به آن رقم معافیت افزوده شود واگر جوابتان مثبت است چرا در بسیاری از شرکتها اجرا نمیشود؟؟؟
    ممنون

    • هما جمال اف

      بله این معافیت وجود دارد، اما با توجه به اینکه رقم آن پایین است، اکثر شرکت ها از آن استفاده نمی‌کنند.

  3. محمد

    با سلام و احترام خواهشمندم نحوه پرداخت مالیات حقوق پزشکان را از جانب بیمارستان به چه صورت می باشد ممنون.

    • مدیر دوم

      در صورت پرداخت حقوق مانند سایر پرسنل مسئول هستند. برای پزشکان شرایط خاصی در نظر گرفته نشده است.

  4. farhad

    باسلام.من از اتباع خارجی هستم.دارای مدرک کارت آمایش میباشم.برای پرداخت مالیات حقوقم از کارفرما کد فراگیر میخوان.درحالی که کدفراگیر فقط برای اتباع خارجی دارای گذرنامه میباشد.و برای ما فقط کد اختصاصی هست.
    الان من نمیدونم برای رفع مشکلم به کجا مراجعه کنم؟

  5. باران

    با سلام . من مربی شنا هستم و در استخرها بطور پاره وقت اموزش دارم مثلا در هفته دوازده ساعت. میخواستم بدونم حقوق من مشمول مالیات میشه؟

    • سمیرا معراج

      با سلام کاربر گرامی
      شما جزو سایر حقوق بگیران هستید و مشمول مالیات ۱۰ درصد ثابت می باشد.
      با تشکر

  6. شهرام

    ا سلام اینجانب بازنشسته تامین اجتماعی هستم ودرحالحاضر در یک موسسه خیریه بعنوان مشاور مشغول هستم لطفا بفر ماییید مالیات اینجانب چند درصد است از راهنمایی شما سپاسگذارم

    • سمیرا معراج

      با سلام
      اگر به صورت تمام وقت کار می کنید و در لیست مالیات هستید مشمول معافیت حقوق می گردد.
      با تشکر

  7. سجاد

    این منظورش چیه یعنی هفت برابر ۱۳میلیون ریال برای شرکت های خصوصیه؟ میشه توضیح بدید

    • سمیرا معراج

      با سلام کاربر گرامی
      درآمد سالانه شمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع برای کارکنان دولتی و خصوصی تا ۷ برابر معافیت سالانه (۱۳ میلیون ریال برای سال ۱۳۹۵) مشمول نرخ ۱۰ درصد و مازاد بر آن مشمول نرخ ۲۰ درصد می باشد و در ارتباط با شرکت های دولتی و خصوصی به استناد ماده ۸۵ فرقی ندارد.
      با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *