Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

رعایت بند “الف” ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه (معافیت فرزندان شهدا)

رئیس محترم امور مالیاتی شهر تهران
رئیس محترم امور مالیاتی استان تهران
مدیرکل محترم امور مالیاتی استان…

سلام علیکم

احتراماً،‌براساس نامه شماره 1530 / 820 / 400 مورخ 22 / 04 / 1390 معاون محترم رئیس جمهور (تصویر پیوست) ‌درخصوص عدم رعایت بند “الف” ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران توسط برخی واحدهای زیرمجموعه سازمان متبوع درخصوص معافیتها و تسهیلات که برای فرزندان معزز شهداء توسط قانون گذار در نظر گرفته شده است.
همانگونه که اطلاع دارند احکام قانون برنامه توسعه پنجم از اول سال جاری عملیاتی و تمامی دستگاههای اجرایی مکلف به رعایت قوانین مقررات مربوطه می باشند. شایان ذکر است بند “الف” ماده 44 قانون موصوف از صراحت و شفافیت لازم برخوردار می باشد. (به استثناء تسهلات خودرو، حق پرستاری و کاهش ساعات اداری) لذا خواهشمند است دستور فرمائید کلیه واحدهای زیرمجموعه برابر مقررات مفاد بند “الف” ماده 44 را رعایت نمایند و در صورت کسر مالیات حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر با رعایت قوانین و مقررات موضوغع نسبت به تهاتر یا استرداد مالیات پرداختی اقدام نمایند تا انشاا… حقی از این عزیزان که ولی نعمت ما هستند، تضییع نشود.

علی عسکری
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

ایثارگران

ماده 44_ دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران یا اولویت عرضه منابع مالی، فرصتها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهداء و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام می دهد:

الف- فرزندان شهداء از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین مختلف برای شخص جانباز پنجاه درصد (50 %) ‌ و بالاتر به استثناء تسهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی شود.

ب- تأمین صد در صد (100 %) ‌ هزینه درمانی ایثارگران شاغل و افراد تحت تکفل آنان بر عهده دستگاه اجرایی مربوطه و هزینه درمانی ایثارگران غیرشاغل و افارد تحت تکفل آنان بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

ج- کلیه دستگاههای اجرایی موظفند بیست درصد (20 %) ‌ اعتبارات فرهنگی خود را در چهارچوب موافقتنامه مبادله شده با معاونت، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نمایند.

د- به منظور کاهش هزینه های مهندسی ساخت مسکن برای خانواده های شهداء و ایثارگران، بنیاد شهید و امور ایثارگران مجاز است با رعای قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان.

شماره: 1530 / 820 / 400
تاریخ: 22 / 04 / 1390
پیوست:

جناب آقای دکتر عسکری
رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور

با سلام

پیرئ نامه شماره 579 / 820 / 53011 مورخ 06 / 03 / 1390 درخصوص معافیت فرزندان معزز شاهد از پرداخت مالیات بر درآمد ناشی از حقوق، موضوع بند (الف)ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه، با توجه به گزارشات واصله در ارتباط با اجرای معافیت مالیاتی برای فرزندان شاهد، متأسفانه در اجرای قانون مزبور سازمان امور مالیاتی استانها با دستگاههای اجرایی و بنیاد استانها همکاری لازم را ندارند.

لذا مستدعی است دستور فرمائید نسبت به اجرای مصوبه مورد نظر امر به اقدام و از نتیجه به عمل آمده این بنیاد را مطلع فرمایند.

مسعود زریبافان
معاون رئیس جمهور

image_pdf

شماره: 10881/200/ص


۱۸ پرسش و پاسخ

 1. رها

  با سلام.بنده فرزند شهید ودکتر داروساز میباشم
  و در حال حاضر در داروخانه ی خصوصی مسئول فنی میباشم.سوال من این است که مالیات حقوق من بر عهده چه کسی ست؟

  • مدیر دوم

   به موجب بند الف ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه (در زمان اجرای این برنامه) امتیازات مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز ۵۰ درصد و بالاتر برای فرزندان شهدا نیز وجود دارد. براساس بند ۱۴ ماده ۹۱ درآمد حقوق پرسنل که جانبازان انقلاب و جنگ تحمیلی هستند از مالیات معاف است. بر این اساس با توجه به مراتب فوق حقوق شما در زمان اجرای برنامه پنجم توسعه از مالیات معاف است.

 2. باسلام آیافرزندان جانباز۲۵درصدبه بالاکه درشرکتهای خصوصی مشغول بکارهستندازپرداخت مالیات معاف میشوند

  • سمیرا معراج

   سلام
   در بند ۱۴ ماده ۹۰ جانبازان انقلاب اسلامی معاف از پرداخت مالیات حقوق می باشند و این امر به فرزاندان آنها تسری نیافته است.
   با تشکر

 3. زماني

  فرزند جانباز۷۰% هستم،آیا ماموریت آموزشی شامل حالم میشود?

 4. بنام خدا ضمن سلام و تسلیت قبولی عبادات و تشکر از اینکه اطلاع رسانی می کنید از اینکه قوانین مخصوص ایثارگران چیست و پیشنهاد دارم با توجه به اینکه ما ایثارگران(فرزندان شاهد شاغل) در دستگاههای اجرایی مزایای ایثارگری را نسبتاً دریافت داریم که از آنهایی که این امکانات جبرانی را فراهم نمودند نیز تشکر میکنم ولی افراد غیر شاغل قانون دارند ولی حمایت خوبی نمی شوند چون جزیره ای هستند و صدای آنها را کمتر افراد میشنوند خواهشمندم این عزیزان هم موردبذل و توجه دولت مردان بیشتر قرارگیرند مثل درمان کامل، بخشودگی مالیات و … باز هم متشکرم ((ومن الله التوفیق)

 5. مجتبي بوذري

  با توجه به اینکه نماینده بند ۳ ماده ۲۴۴ ق م م در هئیت بدوی و تجدید نظر یکی است آیا نظر شواری عالی مالیاتی به ابطلال رای هئیت تجدید نظر میباشد.

  • مدیر

   با سلام
   طبق تبصره ۲ ماده ۲۴۷ ق.م.م “نمایندگان عضو هیات های حل اختلاف (تجدید نظر)نباید قبلا نسبت به موضوع مطروحه اظهارنظر داشته یا رای داده باشند” بر این اساس و با توجه به وظایف و اختیارات شورای عالی مالیاتی (بند ۴ ماده ۲۵۲ ق.م.م) در صورت طرح پرونده در شورا و ارائه مستندات کامل قطعا رای نقص و به هیات ارجاع خواهد شد.
   با تشکر

 6. mahdi

  باسلام
  بنده جانباز ۴۰%وصاحب یک شرکت بازرگانی میباشم:آیا ازپرداخت مالیات معاف میباشم یاخیر؟آیافرقی درشخص حقیقی بودن یاداشتن شخصیت حقوقی دراین مسئله وجود داردیاخیر؟

  • مدیر

   با سلام
   تنها معافیت در نظر گرفته شده برای جانبازان در بند ۱۴ ماده ۹۱ ق.م.م به عنوان معافیت از مالیات بر درآمد حقوق می باشد. در ارتباط با شخص حقوقی موردی پیش بینی نشده است.
   با تشکر

 7. علی

  سلام من فرزند شهید وشغل بنده وکالت دادگستری است ایا از پرداخت مالیات معاف میباشم یا خیر

  • مدیر

   با سلام
   در مورد حق الزمه وکلای دادگستری به ماده ۱۰۳ مراجعه شود. ضمنا معافیت شخصی برای فرزند شهداء در قانون پیش بینی نشده است.

 8. محدرضا

  با سلام
  من فرزند جانباز۷۰%به بالا هستم آیا معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد به اینجانب تعلق میگیره؟

 9. علی اکبر

  باسلام
  اینجانب جانباز ۱۰ درصد هستم و بازاری /از دست اداره دارایی شهر ایلام کلافه شده ام.
  لطفا بنده را راهنمایی کنید که آیا جانبازان شغل آزاد شامل معافیت مالیاتی میشوند یا نه؟
  در صورت تایید بند یت ماده مربوطه را ایمیل نمایید.

  با سپاس فراوان:علی اکبر جمالی

  • مدیر

   بر اساس ماده ۹۱ ق.م.م (بند ۱۴) درآمد حقوق جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی معاف می باشد و لیکن برای مشاغل آزاد معافیت برای جانبازان پیش بینی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه پیوست قوانین رعایت بند “الف” ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه (معافیت فرزندان شهدا)