Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

اطلاع رسانی، آموزش و تسهیل فرایند ثبت نام

دستورالعمل
در راستای ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده و با توجه به درج اطلاعیه فراخوان مرحله چهارم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در روزنامه های کثیرالانتشار، در خصوص اعلام تاریخ اجرای قانون از اول مهر ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه (1 / 7 / 1389) توسط فعالان اقتصادی حائز شرایط مرحله چهارم،مقتضی است که ادارات کل امور مالیاتی اقدامات ذیل را به مورد اجرا در آورند:

1_ جهت تسهیل امور مؤدیان،کلیه واحدهای خدمات مؤدیان می بایستی به طور تمام وقت آماده پاسخگویی و ارائه خدمات برای فعالان اقتصادی باشند.

2_ با راه اندازی بخش خدمات الکترونیک در واحدهای خدمات مؤدیان، نسبت به ارائه خدمات اینترنتی به آن دسته از مؤدیان که به هر دلیلی دسترسی و یا توان بهره برداری از سامانه اینترنتی عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده را ندارند، اقدام نمایند.

3_ به منظور اطلاع رسانی مؤثر و گسترده، اطلاعیه فراخوان مرحله چهارم را برای کلیه اتحادیه های ذیربط فعالان اقتصادی مذکور ارسال و تاریخ اجرای قانون را تأکید نمایند.

4_ جلسات هماهنگی با رؤسای محترم اتحادیه های مشمول فراخوان مرحله چهارم به منظور هماهنگی در رابطه با نحوه و اجراء برنامه ریزی، جهت آموزش اعضای اتحادیه های مذکور تشکیل و تفاهم نامه های فیمابین مکتوب شود.

5_ برای کلیه اعضای اتحادیه های مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده بسته های آموزشی تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد.

6_ هر گونه سؤال، ابهام و همچنین مشکلات خاص مؤدیان محترم و اتحادیه های ذیربط در اسرع وقت بررسی و در صورت نیاز ضمن طرح موضوع با این معاونت، نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.

7_ کلیه مؤدیان ثبت نام شده مرحله چهارم را با ارسال دعوتنامه یا تماس تلفنی برای شرکت در دوره های آموزشی دعوت نمایند.

8_ مدیران کل با هماهنگی رؤسای اصناف و مسئولین سازمانهای بازرگانی به صورت مشترک در برنامه های صدا و سیمای شبکه های استانی شرکت نموده، نسبت به اطلاع رسانی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده،اقدام نمایند.
بدیهی است مدیران کل محترم امور مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده باید از ارائه خدمات در بالاترین سطح به مؤدیان محترم و پاسخگویی سریع، دقیق و مسئولانه کلیه پرسنل اداره کل تحت مدیریت خود حصول اطمینان نمایند.

محمد قاسم پناهی
معاون مالیات بر ارزش افزوده

اطلاعیه بسیار مهم
قابل توجه کلیه فعالان اقتصادی

اعلام تاریخ ثبت نام، آموزش و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با مؤدیان مرحله چهارم

در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، و بر اساس هماهنگی و تفاهم به عمل آمده با وزارت بازرگانی و شورای اصناف کشور، بدینوسیله فعالان اقتصادی (عرضه کنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات) مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده را به شرح زیر تعیین و اعلام می نماید.

الف- مشمولین مرحله چهارم ثبت نام و اجرای قانون
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول،دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نگردیده اند، در صورتی که شاغل به فعالیتهای موضوع بند ب ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم به شرح ذیل باشند،با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای قانون خواهند بود.

1_ صاحبان کارگاه های صنعتی (اعم از صنفی و غیر صنفی که دارای حداقل برق سه فاز 50 آمپر باشد؛

2_ فروشندگان طلا و جواهر و سایر فلزات زینتی (شامل پلاتین و نقره) ؛

3_ فروشندگان آهن آلات و سایر فلزات؛

4_ صاحبان تالارهای پذیرایی و رستورانها؛

5_ صاحبان متل و هتل های یک و دو ستاره و هتل آپارتمان؛

6_ صاحبان نمایشگاهها و فروشگاههای خودرو و بنگاه معاملات املاک؛

7_ صاحبان تعمیرگاههای مجاز خودرو؛

8_ چاپخانه داران؛

9_ صاحبان دفاتر اسناد رسمی؛

10_ صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای،دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس های پستی) و دفاتر خدمات الکترونیک (پلیس 10) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر؛

11_ صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی؛

12_ صاحبان سینماها، تماشاخانه ها و مکانهای تفریحی و ورزشی؛
اشخاصی که شاغل به فعالیتهای صرفاً معاف موضوع ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بند ج ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم که به صورت صنفی فعالیت و تابع شورای اصناف کشور هستند،از ثبت نام در این مرحله مستثنی خواهند بود.اشخاص مزبور مکلفند به هنگام خرید کالا و خدمات از مؤدیان مشمول و ثبت نام شده در این نظام مالیاتی ضمن دریافت صورتحساب، مالیات و عوارض متعلقه را به آنها پرداخت نمایند.

ب- مهلت ثبت نام و چگونگی ثبت نام
از مؤدیان محترم مشمول مرحله چهارم ثبت نام درخواست می گردد، از تاریخ درج اطلاعیه در جراید لغایت 31 / 5 / 1389 با مراجعه به سامانه اینترنتی عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir نسبت به ثبت نام در این نظام مالیاتی اقدام نمایند. ضمناً راهنمای چگونگی ثبت نام در سایت مزبور قابل دسترسی است.

ج- تاریخ اجراء و تکالیف قانون ی
تاریخ اجرای قانون برای مؤدیان مشمول مرحله چهارم در مورد انجام به تکالیف و مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده از جمله صدور صورتحساب، درج و وصول مالیات و عوارض متعلقه و همچنین تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض، در مرداد ماه سال جاری اعلام خواهد شد.

قابل توجه مؤدیان محترم

1_ مراکز خدمات مؤدیان مالیات بر ارزش افزوده در کلیه استانهای کشور آماده ارائه اطلاعات مورد نیاز و انجام عملیات ثبت نام الکترونیکی این مرحله از ثبت نام خواهند بود. (فهرست مراکز مزبور در سامانه اینترنتی عملیات الکترونیکی ثبت نام www.evat.ir قابل دسترسی است) .

2_ در صورت نیاز به آموزش این نظام مالیاتی مؤدیان می توانند با مراجعه به سایت مزبور یا به ادارات کل امور مالیاتی استان و شهرستان ذیربط برای آموزش نیر ثبت نام نمایند، تا اقدام لازم برای آموزش آنها که به صورت رایگان خواهد بود، به عمل آید.

3_ اتحادیه های صنفی ذیربط نیز در صورت نیاز اعضای آنان جهت آموزش می توانند، فهرست اعضا خود را به ادارات کل امور مالیاتی ذیربط اعلام تا ترتیبات لازم جهت آموزش آنان فراهم گردد.

4_ پاسخگویی به سؤالات عمومی و کلی در زمینه این نظام مالیاتی علاوه بر واحدهای خدمات مؤدیان مالیات بر ارزش افزوده مستقر در ادارات کل امور مالیاتی استانها، از طریق شماره تلفن های 17- 88920415 (021) بخش اطلاع رسانی مالیات بر ارزش افزوده قابل ارائه می باشد.

5_ تذکر مهم:
فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام بوده اند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله چهارم ثبت نام این نظام مالیاتی جزء مؤدیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانون (برای مؤدیان مرحله اول از 1 / 7 / 1387،مرحله دوم از 1 / 7 / 1388 و مؤدیان مرحله سوم از 1 / 1 / 1389) خواهند بود.

این اطلاعیه در حکم بخشنامه برای ادارات کل امور مالیاتی محسوب می گردد.

روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور

image_pdf

شماره:10311


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه پیوست قوانین اطلاع رسانی، آموزش و تسهیل فرایند ثبت نام