Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۹۷


ماده 97 [1]درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی موضوع این قانون که مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی می‌باشند به استناد اظهارنامه مالیاتی مؤدی که با رعایت مقررات مربوط تنظیم و ارائه شده و مورد پذیرش قرار گرفته باشد، خواهد بود. سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند اظهارنامه‌های مالیاتی دریافتی را بدون رسیدگی قبول و تعدادی از آنها را براساس معیارها و شاخصهای تعیین‌شده و یا به‌طور نمونه انتخاب و برابر مقررات مورد رسیدگی قرار دهد.
در صورتی‌که مؤدی از ارائه اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی و مطابق با مقررات خودداری کند، سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به تهیه اظهارنامه مالیاتی برآوردی براساس فعالیت و اطلاعات اقتصادی کسب‌شده مؤدیان از طرح جامع مالیاتی و مطالبه مالیات متعلق به موجب برگ تشخیص مالیات اقدام می‌کند. در صورت اعتراض مؤدی چنانچه ظرف مدت سی‌روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات، نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی مطابق مقررات مربوط اقدام کند، اعتراض مؤدی طبق مقررات این قانون مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، این حکم مانع از تعلق جریمه‌ها و اعمال مجازات‌های عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی نیست.
حکم موضوع تبصره ماده(۲۳۹) این قانون در اجرای این ماده جاری است.
تبصره :
سازمان امور مالیاتی کشور موظف است حداکثر ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این قانون، بانک اطلاعات مربوط به نظام جامع مالیاتی را در سراسر کشور مستقر و فعال نماید. در طی این مدت، در ادارات امور مالیاتی که نظام جامع مالیاتی به صورت کامل به اجراء در نیامده است، مواد(۹۷)، (۹۸)، (۱۵۲)، (۱۵۳)، (۱۵۴) و (۲۷۱) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۸۰ مجری خواهد بود.
image_pdf
  [1] . به موجب بند 22 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، متن این ماده و تبصره آن جایگزین متن ماده قبلی و تبصره های آن شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۲۸ پرسش و پاسخ

 1. جعفر

  سلام …اداره مالیات به بنده برگه ای داده که لیست حقوق های سال پیش که تحویل نداده ام را باید بنویسم …خواستم بدونم با توجه به اینکه دفتر نداشتم آیا حقوق را زیاد بنویسم به نفعه و یا کم …چون یادم نیست چقدر حقوق دادم ..من پیمانکارم..

  • هما جمال اف

   در ارتباط با این برگه چند تا جریمه باید پرداخت کنید. ۱) جمع حقوق و مزایای پایان لیست را باید ۲درصد بابت عدم ارائه لیست جریمه پرداخت نمایید. ۲) اگر حقوق هر فرد بیشتر از ۲۳ میلیون ریال در ماه در نظر بگیرید مازاد بر آن باید مالیات حقوق پرداخت نمایید و به تبع آن جریمه عدم پرداخت (۱۰درصد) و جریمه تاخیر در پرداخت ماهیانه ۲/۵ درصد باید پرداخت شود. لذا هر چه کمتر بنویسید بهتر است، هر چند توصیه می‌شود واقعیت را بنویسید.

 2. مستانه

  سلام در اظهارنامه ارزش افزوده سال ۹۵ شرکت ما خرید هایی که اعلام شده با جمع هزینه هایی که در فاکتور های ارزش افزوده دار ما که در دفاتر ثبت شده بیشتر و به این خاطر ما رو به هیئت بند ۳ فرستادن میخوام لایحه دفاعی بنویسم و اعلام کنم که براساس اشتباه ثبتی این خرید ها در موجودی کالای ما ثبت نشده و اشتباها به حساب جاری شرکا برده شده فقط میخواستم ببینم چجوری باید این لایحه رو تنظیم کنم و در ق م م ماده یا تبصره ای هست که بتونم بهش اشاره کنم؟ ممنون میشم جواب سوالم رو بدید

  • مدیر دوم

   اگر خرید به اسم شما بوده و در دفاتر ثبت نشده در این حالت دفاتر شما علی الراس خواهد شد اما اگر خرید به اسم شما نبوده و صرفا اظهارنامه بیشتر از واقع رد شده نباید دفاتر رد شود. به هر حال توضیحات شما برای راهنمایی دقیق شما کافی نمی باشد.

 3. ه.م

  باسلام
  اگه دفاتر تحریربشه ولی مدارک را به اداره دارایی ندهند بگویند نداریم چه اتفاقی می افتد

  • مدیر دوم

   در صورت عدم ارائه اسناد و مدارک به سازمان امور مالیاتی دفات شرکت علی الراس شده و علاوه بر آن شرکت مشمول جریمه عدم ارائه اسناد و مدارک می گردد.

 4. علی

  سلام
  اظهارنامه دوره سوم سال ۹۱ را با اشتباه فاحشی فرستادیم بعد که متوجه اشتباه شدیم اصلاح کردیم و مبلغ اصلاحیه را پرداخت کردیم . الان بعد از ۵ سال پرونده رفته اجراییه و ۱۵۰ میلیون مطالبه کردند تمام مدارک را بردم حتی برگ قطعی مالیات عملکرد را نشون دادم که همچین درآمدی وجود نداشته ولی قبول نکردن درخواست بررسی کنسیون ۲۱۶ دادم ولی دبیر کمسیون میگه این کمسیون موضوع را بررسی نمیکنه . لطفا راهنماییم کنید . بسیار سپاسگذارم

  • مدیر دوم

   پرونده بدون طی مراحل به اجراییات نمی رود قبل از آن باید برگ مطالبه صادر شده باشد و بعد از آن برگ قطعی و بعد اجراییات صادر می شود با توجه به این که توضیحات شما کافی نیست نمی دانم چه اتفاقی افتاده تا بتوانم کمک کنم

 5. حمیدرضا

  با سلام
  اگه ما اظهارنامه سالیانه سال ۹۵ را اشتباه رد کرده باشیم چطوری میتونیم اصلاح کنیم؟

  • مدیر دوم

   اگر ارزش افزوده است قابلیت اصلاح دارد و اصلاح کنید و اگر عملکرد است که دیگر قابلیت اصلاح ندارد.

 6. مهدی

  رسیدگی به دفاتر بعد از رای هیات مبنی بر مردود یا غیرقابل رسیدگی چه جوریه به عبارتی فرق بین مردود یا غیرقابل رسیدگی چیه

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   در حالتی که دفاتر شرکت مردود اعلام شود در قانون قبلی مشمول جریمه می گردید، اما در حالت غیر قابل رسیدگی ممیز مالیاتی می تواند علاوه بر درآمدهای ابرازی درامدهای دیگری نیز اضافه نماید .

 7. عباس باصری

  با سلام ادب و احترام
  بنده صاحب امتیاز نمایندگی ایرانخودرو هستم و دفاتر را در موعد قانونی به اداره امور مالیاتی تحویل داده ام .اداره امور مالیاتی اقدام به رد دفاتر و ارجاع به کمیته سه نفره نموده است .اما ابلاغیه فوق را در تاریخ ۲مرداد۹۵ به ما تحویل داده است
  لطفا راهنمایی فرمایید با توجه به اینکه دفاتر ما شامل مرور زمان شده چه اتفاقی در قبول یا رد دفاتر برای بنده خواهد افتاد

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   موضوع باید از طریق اداره مالیاتی ذیربط پیگیری شده و درخواست ابطال برگ ارجاع ارائه شود. در هر حال تصمیم گیرنده مسئولین اداره مالیاتی ذیربط می باشند.

 8. محسن

  با سلام و احترام
  دفاتر شرکتی که نرم افزار حسابداری نداشته به صورت ماهیانه تحریر شده !
  الان فرستادن هیءت بن ۳ ماده ۹۷
  اونا هم رد کردن
  ۱)من بخوام اعتراض بزنم باید صبر کنم تا برگ تشخیص صادر بشه، روی برگ تشخیص اعتراض بزنم که نظر هیءت قبول ندارم یا همین الانم میتونم روی نظر هیءت اعتراض بزنم !؟

  ۲)نحوه ی محاسبه مالیات و جریمه رد دفاتر بر اساس این گونه درسته یا نه ؟
  ۲۳% ضریب الراس هست برای فعالیت ما ! و ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ درامد طبق دفاتر !
  ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰×۲۳%=۷۹،۳۵۰،۰۰۰
  ۷۹،۳۵۰،۰۰۰ میشه درامد مشمول مالیات
  ۷۹،۳۵۰،۰۰۰×۲۵%=۱۹،۸۳۷،۵۰۰
  میشه مالیات الراس
  ۱۹،۸۳۷،۵۰۰×۱۰%=۱،۹۸۳،۷۵۰
  میشه جریمه
  مالیات و جریمه میشه ۱،۹۸۳،۷۵۰ + ۱۹،۸۳۷،۵۰۰
  ایا درسته!

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   در قانون براى اعتراض به هیات بند ٣ ماده ٩٧ پیش بینی نشده است. بعد از ابلاغ قانونی برگ تشخیص در مهلت یک ماهه با استفاده از موارد پیش بینی شده در ماده ٢٣٨ به رئیس اداره اعتراض کنید. ضمناً محاسبات را از امور مالیاتى دریافت کنید. طبق تبصره ماده ٩٧ اداره می تواند درآمد مشمول مالیات را براساس دفاتر تعیین کند.
   با این استدلال پیش بروید.

 9. مهدي

  با سلام.در رسیدگی سال ۹۳ که از طرف امور مالیاتی صورت گرفته،بعلت عدم رعایت موازین قانونی و آئین نامه های مربوطه دفاتر قابل رسیدگی نمیباشد اعلام شده است.۱٫نهایت جریمه ای که شامل شرکت بشود چه مقداری میباشد۲-از چه طریقی میتونیم ثابت کنیم که ما تقصیری نداشتیم چون ایرادی که گرفتن به تاریخ دفاتر قانونی که تاریخ پلمپ ۱۳۹۱/۱۲/۲۹ میباشد.اگر نتونستیم قانعشون کنیم چکار باید انجام بدیم بعد جلسه با هیات بند ۳ ماده ۹۷٫باتشکر

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   ۱- جریمه رد دفاتر طبق ماده ۱۹۳ ق.م.م برابر با ۱۰ درصد می باشد.
   ۲- طبق ماده ۳ آیین نامه تحریر دفاتر ( موضوع تبصره ۲ ماده ۹۵ ق.م.م ) مودیان مکلفند برای هر سال مالی، فقط از دفاتر امضاء، پلمپ و ثبت شده ظرف یک سال قبل استفاده نمایند.
   ۳- به موجب تبصره ۲ ماده ۹۷ ق.م.م ” هرگاه طبق اسناد و مدارک ابرازی یا به دست آمده امکان تعیین درآمد واقعی مودی وجود داشته باشد، اداره امور مالیاتی مکلف است درآمد مشمول مالیات را بر اساس رسیدگی به اسناد و مدارک مزبور یا دفاتر، تعیین کند.
   ۴- با توجه به مندرجات بند ۳ فوق با تنظیم لایحه دفاعیه مستدل نسبت به اعتراض به برگ تشخیص صادره اقدام و درهیات حل اختلاف (بدوی و تجدیدنظر ) موضوع را پیگیری کنید.
   با تشکر

 10. مهدی

  با سلام ودروود وسپاس از سایت خوب شما
  گروه رسیدگی پرونده عملکرد سال ۹۲ شرکت رابرای هیت بند سه (فقط به دلیل خرید از یک شرکت و کد فروش بودن) ارجاع داد . ودر هیت بند سه ، چندین مدرک از جمله مدارک واردات وصادارت شرکت فوق
  ونیز گواهی ۱۸۶وچندی گواهی ارزش افزوده وتایید سایت ارزش افزوده دال براعتبار آن وسایر موارد ومدارکی که مثبته بوده ارائه نمودم . هیت بند سه رای به غیر قابل رسیدگی بودن اسناد ومدارک ودفاتر داد . حال سوال من اینست چطور امکان دارد با تمامی مجوزها وومستنداتی که خود اداره مالیات وسایر ارگانها به این شرکت داده وشرکت واقعا فعالیت داشته وکاغذی نیست .صرفا چون اون شرکت مالیات عملکرد خود را پرداخت نکرده کد فروش است ولی اداره ارزش اقزوده آن را معتبر می شناسد .ودر سایت اعتبار دارد .وچگونه می توانم با توجه به اینکه هیچ ایرادی دیگر از دفاتر گرفته نشده از مالیاتی که زیاد هم است کم کنم .البته اعتراض کردم. ولی واقعا به اسناد ومدارک اصلا توجه نمیکنند و حق کشی انجام میدهند .ممنونم راهنمایی کنید .

  • مدیر

   با سلام خدمت کاربر گرامی
   مدارک و مستندات را تکمیل نمایید و از طریق هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۴۴ ق.م.م پیگیری کنید و انشاالله که موفق می شوید.

 11. زهرا

  باسلام
  شرکتی هستیم که از اواسط سال ۹۲از شخص حقیقی به شخص حقوقی تغییر داده ایم .و با توجه به اینکه به شرکتهای طرف معامله کداقتصادی جدید را اعلام نموده ایم متاسفانه در گزارشات فصلی خود کداقتصادی شخص حقیقی را اعلام نموده اند..
  هیئت سه نفره فقط به خاطر همین موضوع دفاتر سال ۹۲را رد نموده اند…ممنون میشم در این خصوص راهنمایی کنید…
  چرا باید به خاطر اشتباهاتی که شرکتهای دیگر در مورد ماده ۱۶۹مرتکب میشوند ما جریمه شویم..لازم به ذکر است که با شرکت طرف معامله مکاتبات صورت گرفته و قرار شده اصلاح کنند —

  • مدیر

   با سلام
   نحوه عمل هیات ۳ نفره به هیچ عنوان مبنای قانونی ندارد و باید نسبت به رای آن هیات و برگ تشخیص صادره به هیات حل اختلاف موضوع ماده ۲۴۴ ق.م.م شکایت کنید.
   در هر حال اگر طرف معامله نیز اصلاحات لازم را در سایت انجام دهد قطعا رای مذکور ابطال میشود.
   با تشکر

 12. محسن

  با سلام
  جهت رسیدگی پرونده مالیاتی سال ۹۲ شرکت دفتر کل و روزنامه را تحویل اداره دارایی دادیم که با توجه به حجم کم دفاتر مامور اداره فقط به نگاه سطحی در عرض چند دقیقه اکتفا نمود و دفاتر را در همان روز به ما برگردادند اما چند ماه بعد برگ تشخیص به صورت علی الرس صادر کرده و دفاتر را به علت عدم وجود مدارک کافی رد نموده است
  این در حالی است که هیچگونه ابلاغی در مورد رد دفتر به ما اعلام نشده
  آیا روند فوق قانونی است؟
  با تشکر

  • مدیر

   با سلام
   برای رسیدگی از طریق علی الراس مراحلی تعیین شده که در ماده ۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم مشخص می باشد. ضمنا موارد رد دفاتر نیز در ماده ۲۰ آئین نامه تحریر دفاتر موضوع تبصره ۲ ماده ۹۵ قانون پیش بینی شده است.
   با تشکر

 13. تقی

  مودی مالیاتی در سال مورد رسیدگی در پاسخ به درخواست مامورین مالیاتی فقط دفتر ارائه نموده است و هیچگونه اسناد و مدارکی ارائه نداده است پرونده بدون ارجاع به بند۳ ماده۹۷ از طریق علی الراس رسیدگی شده و مشمول هیچگونه جریمه دفتری نیز نشده است آیا طبق قانون صحیح است چنانچه بخشنامه یا دستورالعملی وجود دارد راهنمایی فرمایید با تشکر

  • مدیر

   با سلام
   عدم ارائه دفاتر یا مدارک حساب مشمول بند ۲ ماده ۹۷ ق.م.م می باشد.
   در ارتباط با مقررات ماده ۹۷ قانون دو بخشنامه به شماره های ۳۸۱/۲۳۳۷۷-۲۱۳ مورخ ۱۳۸۲/۵/۵ و ۷۷۶/۱۶۱۹۹-۲۱۳ مورخ ۱۳۸۵/۵/۱۸ سازمان امور مالیاتی (صفحات ۲۴۱ تا ۲۴۴ کتاب ) وجود دارد که در مورد مشمولین که اسناد و مدارک را ارائه نمی دهند شامل نمی شود.

 14. سید وحید خورشیدی

  باسلام
  باتوجه عدم رعایت قوانین (گزارشات خرید و فروش) که به بند ۳ که باعث رد دفاتر می نمایند اگر شرکتی اشتباهی در این خصوص مرتکب نشده باشد و شرکتی دیگر اشتباه نام شرکت را به عنوان خریدار معرفی نموده و ابراز نمایند که اشتباه رکورد صورت کرفت ولی ظرف مدت یکماه نسبت به اصلاح رکورد اقدام ننماید و هیت سه نفر شرکت را جریمه نمایید آیا به رای هییت میتوان اعتراض نمود یا خیر

  • مدیر

   با سلام
   علی الاصول اشتباه در ارایه اطلاعات توسط دیکران موجب رد دفاتر نمی شود. قطعا به رای صادره باید اعتراض کرد. طبق رویه اداره دارایی اکر امکان بذیر شد
   با شخصی که اشتباه اطلاعات ارسال کرده مراجعه شده و اصلاحیه دریافت شود این اصلاحیه در سایت مربوطه باید منعکس شود.
   در هر حال نسبت به رای صادره در موعد قانونی اعتراض و طی لایحه دفاعیه با استناد به مبانی قانونی توضیحات مستند ذکر شود.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *