Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۳۳

صددرصد(100%) درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی[1] شرکت‌های تعاونی روستایی ، عشایری ، کشاورزی ، صیادان ، کارگری ، کارمندی ، دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه‌های آنها از مالیات معاف است .
تبصره:
دولت مکلف است معادل مالیات بردرآمد متعلق به آن قسمت از سود ابرازی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را که با تصویب مجمع عمومی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تعاونی روستائی اختصاص داده می‌شود ، پس از وصول و واریز آن به حساب درآمد عمومی کشور ، از محل اعتبار ردیف خاصی که به همین منظور در قانون بودجه کل کشور پیش بینی می‌شود در وجه سازمان مذکور مسترد نماید .
image_pdf
  [1] . به موجب بند 31 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، عبارت «صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی» بعد از عبارت «صددرصد درآمد» و قبل از عبارت «شرکتهای تعاون روستایی» اضافه شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۸ پرسش و پاسخ

 1. امید

  با سلام
  با توجه به مصوبه مجلس در اصلاح ماده ۱۳۳ سال ۹۷ مبنی بر اصلاح این ماده و افزودن نام تعاونیهای مرزنشین مشمول معافیت صددرصدی و رهایی از زیر تیغ این سازمان ( امور مالیاتی )که واقعا مملکت و بسباری از اشخاص حقیقی و حقوقی را ورشکست و اقتصاد کشور را نابود ساخته آیا این معافیت در سال ۹۸ اعمال خواهد شد

  • هما جمال اف

   هر چند مقرر بود که این اصلاحیه انجام شود، اما مستنداتی دال بر تصویب آن وجود ندارد. لذا تعاونی مرزنشینان مشمول ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم نمی‌باشد.

 2. علی فخاریان

  صددرصد(۱۰۰%) درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی[۱] شرکت‌های تعاونی روستایی ، عشایری ، کشاورزی ، صیادان ، کارگری ، کارمندی ، دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه‌های آنها از مالیات معاف است ؟ سوال بنده این است آیا درآمد صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی رو نیز شامل میشود؟

  • هما جمال اف

   با توجه به اینکه صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی به نوعی حمایت از بخش کشاورزی می‌باشد، لذا مشمول معافیت می‌گردد. اما باید بررسی شود که ترکیب درآمد ها و نیز حوزه فعالیت آن چگونه است چرا که این موارد در اعمال معافیت به آن صندوق موثر است.

 3. saaber

  با تشکر. تفاوت تعاونی متعارف با سایر انواع تعاونی ها در چیست؟ من منبع قابل اتکایی در این مورد پیدا نکردم. با تشکر

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی، تفاوت مشخصی ندارد. منظور تعاونی های جاری و موجود است. تعریف کامل از طریق اینترنت قابل دریافت است.

 4. saaber

  با سلام. مشخصا سوال بنده این است که چه تفاوتی بین این ماده و تبصره ۶ ماده ۱۰۵ ق.م.م وجود دارد؟؟؟

  • سمیرا معراج

   باسلام
   به موجب مفاد ماده ۱۳۳ق.م.م برخی از انواع شرکت های تعاونی (روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویی، دانش آموزی) از پرداخت مالیات معاف شده اند و لیکن تبصره ۶ ماده ۱۰۵ ق.م.م که به موجب برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به این قانون الحاق شده، ۲۵ درصد تخفیف نرخ از درآمد مشمول مالیات ابرازی برای شرکت های تعاونی متعارف و سهامی عام مدنظر قرار گرفته است.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *