Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۴۳

ماده 143 [ 1] معادل ده درصد (10%) از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورسهای کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد و ده درصد (10%) از مالیات بر درآمد شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورسهای داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود و پنج درصد (5%) از مالیات بر درآمد شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود ، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکتهای پذیرفته شده در این بورسها یا بازارها حذف نشده‌اند با تایید سازمان بخشوده می‌شود . شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورسهای داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتیکه در پایان دوره مالی به تایید سازمان حداقل بیست درصد (20%) سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیتهای فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می‌شوند .
تبصره 1:
از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌الشرکه و حق تقدم سهام و سهم‌الشرکه شرکا در سایر شرکتها مالیات مقطوعی به میزان چهار درصد (4%) ارزش اسمی آنها وصول می‌شود . از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال فوق مطالبه نخواهد شد . انتقال دهندگان سهام و سهم‌الشرکه و حق تقدم سهام مکلفند قبل از انتقال ، مالیات متعلق را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند . اداره ثبت یا دفاتر اسناد رسمی مکلفند در موقع ثبت تغییرات یا تنظیم سند انتقال حسب مورد گواهی پرداخت مالیات متعلق را اخذ و ضمیمه پرونده مربوط به ثبت یا انتقال کنند .
تبصره 2:
در شرکتهای سهامی پذیرفته شده در بورس اندوخته صرف سهام مشمول مالیات مقطوع به نرخ نیم درصد (0.5%) خواهد بود و به این درآمد مالیات دیگری تعلق نمی‌گیرد . شرکتها مکلفند تا پایان ماه بعد [2] از تاریخ ثبت افزایش سرمایه آن را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند .
image_pdf
  [1] .این ماده به موجب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید مصوب 1388/9/25 مجلس شورای اسلامی جایگزین ماده 143 ق.م.م مصوب 1366/12/3 گردید و تبصره 1 آن حذف و تبصره‌های 2 و 3 به تبصره‌های 1 و 2 تغییر یافت.
  [2] . به موجب تبصره 3 ماده 219 قانون اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 1394/4/31، عبارت "تا پایان ماه بعد" جایگزین "ظرف سی روز" شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۲ پرسش و پاسخ

 1. پطرو سپهری

  با سلام با توجه به تغییر نرخ معاملات سهام در بورس از نیم درصد به یک دهم درصد نیاز به ویرایش این ماده تبصره ضروری می‌باشد. با تشکر

  • هما جمال اف

   به موجب مصوبه چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی نزخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از ۰٫۵ درصد به ۰٫۱ درصد برای مدت یک سال کاهش یافته است. در این ارتباط بخشنامه ای تاکنون توسط سازمان امور مالیاتی صادر نشده است. ضمناً اصلاح متن قانون مستلزم تصویب در مجلس می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *