Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۲۳۸

ماده 238 [1] در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ می‌شود ، چنانچه مودی نسبت به آن معترض باشد می‌تواند ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ شخصا یا به وسیله وکیل تام الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتبا تقاضای رسیدگی مجدد نماید . مسئول مربوط موظف است پس از ثبت درخواست مودی در دفتر مربوط و ظرف مهلتی که بیش از سی روز از تاریخ مراجعه نباشد به موضوع رسیدگی و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابراز شده را برای رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانست ، آن را رد و مراتب را ظهر برگ تشخیص درج و امضا نماید ودر صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را موثر در تعدیل درآمد تشخیص دهد و نظر او مورد قبول مودی قرار گیرد ، مراتب ظهر برگ تشخیص منعکس و به امضای مسئول و مودی خواهد رسید و هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مودی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد موثر تشخیص ندهد ، باید مراتب را مستدلا در ظهر برگ تشخیص منعکس و پرونده امر را برای رسیدگی به هیات حل اختلاف ارجاع نماید .
تبصره‌های 1 و 2: حذف شده است .
  [1] .به موجب ماده 101 قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1380/11/27، یک عبارت از متن قبلی این ماده و تبصره‌های 1 و 2 ذیل متن قبلی آن حذف شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۲ پرسش و پاسخ

 1. داود

  سلام وقت بخیر
  بنده در سال ۹۳ صندوق فروش ارائه دادم برای فروشگاه ۶متری عطر و ادکلن.ولی مشمول معافیت مالیاتی نشدم و الان ۳میلیون جریمه و ۱.۵میلیون هم جریمه دیرکرد اومده.اعتراض ماده ۲۱۶ دادم و چون مبلغ قطعی شده اعتراضم رو رد کردن.
  الان باید با چه ماده ای دوباره اعتراض کنم.
  ۰۹۱۲۸۴۲۷۵۳۳
  خیلی خیلی به کمک و راهنمایی شما نیاز مندم.
  ممنون

  • مدیر دوم

   رسیدگی به مالیات مشاغل با توجه به توافق صورت می پذیرد، ولیکن امکان شکایت از طریق دیوان عدالت اداری (با فاصله ۳ ماه) از تاریخ قطعیت پرونده و ماده ی ۲۵۱ مکرر وجود دارد که با توجه به مبلغ قطعا ترتیب اثر آن بسیار مشکل و بعید است.

 2. علی اکبر

  اگه در زمان سی روزه اعنراض نداده باشیم آیا بعد از موعد مقرر میشه رفت و اعتراض داد

  • مدیر دوم

   اگر موعد اعتراض بگذرد دیگر نمی توان اعتراض نمود مگر در هیات ۲۵۱ مکرر که آن هم زمانبر خواهد بود.

 3. سعید

  با سلام و عرض خسته نباشید سوالی از خدمت شما داشتم دفاتر شرکت ما رد و مشمول بند ۳ ماده ۹۷ شد و دوباره انجا رد شد و الان برگ تشخیص صادر شده ایا با اعتراض ما دوباره به هیت حل اختلاف میرود پرونده یا با ممیز کل باید به توافق برسیم ممنون

  • مدیر دوم

   هر دو حالت امکان پذیر است در هر صورت باید اعتراض کنید اگر ممیز توافق شما را نپذیرفت باید به هیات حل اختلاف مالیاتی بروید.

 4. آرمان

  باسلام و عرض ادب
  برای مغازه بنده برگ تشخصی در اسفند ماه صادر شده و بنده در موعد مقرر در فروردین امسال اقدام اعتراض و تعدیل مبلغ مالیات نمودم اما قبض پرداخت دریافت نکردم هم اکنون که مراجعه نموده ام ممیز می گوید باید برگه ظهر نویسی می شد که نشده و حالا باید به هیات ارجاع داده شود.
  سوال بنده اینست که آیا هیات براساس مبلغ تعدیل نشده اقدام به صدور رای می نماید؟ یا نسبت به مبلغ تعدیل شده؟ و آیا بنده باز با اسناد و مدارک می توانم در هیات از پرونده خود دفاع کنم و دوباره مبلغ را کاهش دهم؟

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   در زمان دریافت برگ تشخیص شما می توانستید با رئیس اداره امور مالیاتی توافق کنید و این توافق باید در پشت برگ تشخیص درج و به تایید دو طرف برسد و اگر این کار نشده و شما در موعد مقرر اعتراض نموده باشید پرونده به صورت اتوماتیک به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع شده است و باید اسناد و مدارک پشتوانه ادعای خود را در جلسه ارائه نماید و هیات بر اساس اسناد و مدارک شما اقدام به صدور رای می نماید و امکان دارد ملبع تعدیل شود و یا تعدیل نشود یعنی شما باید روی مبلغ تعدیل نشده دفاعیات خود را تنطیم نمایید.
   با تشکر

 5. حسین

  با سلام
  اگر شخصی به صورت شراکتی مغازه ای را دایر کند و بعد به خدمت سربازی برود و هیچ فعالیتی در مغازه نداشته باشد مالیاتی برایش صادر گردد چطور می تواند این مسئله را حل نماید

  چون دقیقا شریکش اظهار نامه پر کرده و تحویل نموده ولی کسی که به سربازی رفته اظهار نامه تکمیل ننموده است ودر ضمن هیچ پروانه کسبی به نام او ثبت نگردیده است .

  دو نفر در یک مغازه برای یکی مالیات صفر در نظر گرفته شده ولی برای شریک سربازش مالیات در نظر گرفته شده است

  • سمیرا معراج

   با سلام
   باید مدارکی دال بر این که از آن مغازه خارج شده ای و نیز مدارک سربازی را ضمیمه نمایید کفایت می کند.
   با تشکر

 6. حمید

  بادرود فراوان به اساتید محترم .
  سوالی از شما عزیزان دارم .
  چنانچه اگر کسی نمایندگی فروش سیلندر گازمایع را داشته باشد و هیچگونه فعالیتی دراین خصوص انجام نمی دهد. ولی شرکت فاکتورفروش بنام وی صادرنمایید ؟ایا صاحب امتیاز نمایندگی بازهم مشمول پرداخت مالیات می شود؟
  سپاسگذار از راهنمایی های شما

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   امور نمایندگی فروش قطعا مشمول ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشد. بر این اساس و با توجه به فاکتورهای صادره توسط شرکت باید حسابهای نمایندگی تنظیم و اظهارنامه شاغل ارائه شود. هر فعالیت اقتصادی مشمول مالیات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *