Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۲۳۸

در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ می شود، چنانچه مودی نسبت به آن معترض باشد می تواند ظرف سی روز  ازتاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل تام الاختیار خود با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتباً از اداره مور مالیاتی تقاضای رسیدگی مجد می­نماید.

مسئوول/مسئولان مربوط که از طرف سازمان امور مالیاتی مشخص می شوند، موظفند پس از ثبت درخواست موودی و ظرف مهلتی که بیش از چهل و پنج روز از تاریخ ثبت درخواست نباشد به موضوع رسیدگی و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازشده را برای رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانستند، آن را رد و در صورتی  که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را موثر در تعدیل درآمد  تشخیص دهند موارد تعدیل درآمد مشمول مالیات  را مشخص نمایند. چنانچه موودی نظر مسئوول/مسئوولان مربوط در تعدیل درآمد  مشمول مالیات را قبول نماید  درآمد مشمول مالیات تعدیل شده، قطعی است. در غیر این صورت برای رسیدگی به مابه التفاوت تا مبلغ  مورد اعتراض مودی، موضوع به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع می شود. همچنین هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مودی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد موثر تشخیص ندهند باید موضوع را مستدلاً در پرونده منعکس و مراتب را برای رسیدگی به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع نمایند.

تبصره 1:

دستورالعمل اجرائی این ماده با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تصویب وزیر اقتصادی و دارایی می رسد.

تبصره 2 :

در مواردی که مودی اطلاعات مربوطه را  از طریق سامانه مودیان اظهار کرده باشد، مطابق احکام قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی رفتار خواهد شد.

image_pdf
  به موجب ماده 48 قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02، این ماده و تبصره ذیل آن جایگزین متن قبلی ماده شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۲ پرسش و پاسخ

 1. داود

  سلام وقت بخیر
  بنده در سال ۹۳ صندوق فروش ارائه دادم برای فروشگاه ۶متری عطر و ادکلن.ولی مشمول معافیت مالیاتی نشدم و الان ۳میلیون جریمه و ۱.۵میلیون هم جریمه دیرکرد اومده.اعتراض ماده ۲۱۶ دادم و چون مبلغ قطعی شده اعتراضم رو رد کردن.
  الان باید با چه ماده ای دوباره اعتراض کنم.
  ۰۹۱۲۸۴۲۷۵۳۳
  خیلی خیلی به کمک و راهنمایی شما نیاز مندم.
  ممنون

  • مدیر دوم

   رسیدگی به مالیات مشاغل با توجه به توافق صورت می پذیرد، ولیکن امکان شکایت از طریق دیوان عدالت اداری (با فاصله ۳ ماه) از تاریخ قطعیت پرونده و ماده ی ۲۵۱ مکرر وجود دارد که با توجه به مبلغ قطعا ترتیب اثر آن بسیار مشکل و بعید است.

 2. علی اکبر

  اگه در زمان سی روزه اعنراض نداده باشیم آیا بعد از موعد مقرر میشه رفت و اعتراض داد

  • مدیر دوم

   اگر موعد اعتراض بگذرد دیگر نمی توان اعتراض نمود مگر در هیات ۲۵۱ مکرر که آن هم زمانبر خواهد بود.

 3. سعید

  با سلام و عرض خسته نباشید سوالی از خدمت شما داشتم دفاتر شرکت ما رد و مشمول بند ۳ ماده ۹۷ شد و دوباره انجا رد شد و الان برگ تشخیص صادر شده ایا با اعتراض ما دوباره به هیت حل اختلاف میرود پرونده یا با ممیز کل باید به توافق برسیم ممنون

  • مدیر دوم

   هر دو حالت امکان پذیر است در هر صورت باید اعتراض کنید اگر ممیز توافق شما را نپذیرفت باید به هیات حل اختلاف مالیاتی بروید.

 4. آرمان

  باسلام و عرض ادب
  برای مغازه بنده برگ تشخصی در اسفند ماه صادر شده و بنده در موعد مقرر در فروردین امسال اقدام اعتراض و تعدیل مبلغ مالیات نمودم اما قبض پرداخت دریافت نکردم هم اکنون که مراجعه نموده ام ممیز می گوید باید برگه ظهر نویسی می شد که نشده و حالا باید به هیات ارجاع داده شود.
  سوال بنده اینست که آیا هیات براساس مبلغ تعدیل نشده اقدام به صدور رای می نماید؟ یا نسبت به مبلغ تعدیل شده؟ و آیا بنده باز با اسناد و مدارک می توانم در هیات از پرونده خود دفاع کنم و دوباره مبلغ را کاهش دهم؟

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   در زمان دریافت برگ تشخیص شما می توانستید با رئیس اداره امور مالیاتی توافق کنید و این توافق باید در پشت برگ تشخیص درج و به تایید دو طرف برسد و اگر این کار نشده و شما در موعد مقرر اعتراض نموده باشید پرونده به صورت اتوماتیک به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع شده است و باید اسناد و مدارک پشتوانه ادعای خود را در جلسه ارائه نماید و هیات بر اساس اسناد و مدارک شما اقدام به صدور رای می نماید و امکان دارد ملبع تعدیل شود و یا تعدیل نشود یعنی شما باید روی مبلغ تعدیل نشده دفاعیات خود را تنطیم نمایید.
   با تشکر

 5. حسین

  با سلام
  اگر شخصی به صورت شراکتی مغازه ای را دایر کند و بعد به خدمت سربازی برود و هیچ فعالیتی در مغازه نداشته باشد مالیاتی برایش صادر گردد چطور می تواند این مسئله را حل نماید

  چون دقیقا شریکش اظهار نامه پر کرده و تحویل نموده ولی کسی که به سربازی رفته اظهار نامه تکمیل ننموده است ودر ضمن هیچ پروانه کسبی به نام او ثبت نگردیده است .

  دو نفر در یک مغازه برای یکی مالیات صفر در نظر گرفته شده ولی برای شریک سربازش مالیات در نظر گرفته شده است

  • سمیرا معراج

   با سلام
   باید مدارکی دال بر این که از آن مغازه خارج شده ای و نیز مدارک سربازی را ضمیمه نمایید کفایت می کند.
   با تشکر

 6. حمید

  بادرود فراوان به اساتید محترم .
  سوالی از شما عزیزان دارم .
  چنانچه اگر کسی نمایندگی فروش سیلندر گازمایع را داشته باشد و هیچگونه فعالیتی دراین خصوص انجام نمی دهد. ولی شرکت فاکتورفروش بنام وی صادرنمایید ؟ایا صاحب امتیاز نمایندگی بازهم مشمول پرداخت مالیات می شود؟
  سپاسگذار از راهنمایی های شما

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   امور نمایندگی فروش قطعا مشمول ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشد. بر این اساس و با توجه به فاکتورهای صادره توسط شرکت باید حسابهای نمایندگی تنظیم و اظهارنامه شاغل ارائه شود. هر فعالیت اقتصادی مشمول مالیات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *