Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۸۶

ماده 86 [1] پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده (85) این قانون محاسبه و کسر و تا پایان ماه بعد [2] ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت دهند.

تبصره 1: در مورد پرداخت هایی که از طرف غیر از پرداخت کننده اصلی حقوق به اشخاص حقیقی به عمل می آید، پرداخت کنندگان این قبیل وجوه مکلفند هنگام هرگونه پرداخت، مالیات متعلقه را با رعایت معافیت های قانونی مربوط به حقوق به جز معافیت موضوع ماده 84 این قانون، به نرخ مقطوع 10 درصد محاسبه، کسر و حداکثر تا پایان ماه بعد با صورتی حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند و در صورت تخلف، مسئول پرداخت مالیات و جریمه های متعلق خواهند بود.

تبصره 2: پرداخت های دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه های علوم و بهداشت و سایر مراجع قانونی ذیربط هستند، به اشخاص حقیقی اعم از کارکنان و غیر کارکنان خود در قالب حق التحقیق، حق پژوهش و قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی، با رعایت سایر احکام مقرر در تبصره یک، مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد می شود.»

image_pdf
  [1] . به موجب بند 18 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، تبصره این ماده اصلاح شده است.
  [2] . به موجب تبصره 3 ماده 219 قانون اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 1394/4/31، عبارت "تا پایان ماه بعد" جایگزین "ظرف سی روز" شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۲۰ پرسش و پاسخ

 1. محسن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در محاسبه مالیات عیدی باید به چه گونه ای عمل شود ؟ آیا کسی که ورود آن به شرکت از مهر ماه ۹۸ می باشد تا اخر سال باز هم از معافیت ۲٫۷۵۰٫۰۰ تومان استفاده شود یا به نسبت کارکرد ؟
  در شرکت ما عیدی زودتر از حقوق اسفند پرداخت می شود و شرکت جهت محاسبه مایات عیدی معافیت مالیات عیدی (۲٫۷۵۰٫۰۰۰ تومان ) رو به نسبت کارکرد تا پایان سال محاسبه می کنه و کاری به جمع حقوق و مزایای سالانه ندارد
  از اداره امور مالیاتی سوال شد گفت از این بابت مشکلی نیست و اگه کسی فکر می کنه که اضافه پرداخت مالیات داره باید تقاضای استرداد کنه
  لطفا راهنمای بفرمایید

  • هما جمال اف

   معافیت عیدی بابد به نسبت کارکرد محاسبه گردد. اما با توجه به اینکه مالیات سالانه می‌باشد، اگر شخص از کل معافیت در طول سال استفاده ننموده است می‌توان از آن معافیت برای عیدی نیز استفاده نمود. به عبارت دیگر برای فردی که یک سال کارکرد داشته است، کل جمع حقوق و مزایا و عیدی و پاداش آن فرد منهای ۱۳ ماه معافیت مشمول مالیات می‌باشند.

 2. پزشک

  سلام.
  بنده پزشک عمومی هستم و مدت یک سال است که با بنیاد شهید و بیمه دی جهت ویزیت و پایش بیماران درمنزل قرار داد بسته ام .بنده مطب شخصی ندارم اما چند سال هست که در مراکز درمانی خصوصی کار میکنم و از این بابت شخصا مالیاتی مستقیم پرداخت نکرده ام بلکه مراکز درمانی اقدام به اینکار کرده اند
  حال سوال من اینست با توجه به قرار داد من که از تاریخ ۱/۷/۹۷ لغایت ۱/۷/۹۸ میباشد و برای اولین بار امروز یعنی ۲/۶/۹۸ حدود دو ماه از حق الزحمه من پرداخت شده است نحوه پرداخت مالیات چگونه خواهد بود و چند درصد از حق الزحمه بابت مالیات کسر خواهد شد با توجه به اینکه حق الزحمه هر ماه حدود ۳.۵ میلیون تومان است.آیا من باید اقدام به پرداخت مالیات کنم یا کسی که حقوق را پرداخت میکند. تا کی فرصت پرداخت دارم و چگونه باید این کار را انجام بدهم.
  البته این نکته را هم قید کنم که درمتن قراردادم به عنوان پزشک با بیمه دی( به عنوان پرداخت کننده حق الزحمه) پرداخت هر گونه مالیات و عوارض بر عهده پزشک گذاشته شده است. اما به نظر این نکته با ماده ۸۶ مالیات مستقیم تناقض دارد.الان که بیمه مذکور اقدام به پرداخت کرده آیا مالیات آنرا کم کرده یا بنده باید دنبال پرداخت مالیات باشم
  لطفا راهنمایی کنید
  خیلی سپاس ءذارم

  • هما جمال اف

   مبالغ پرداختی به شما مشمول ۱۰ درصدمالیات می‌باشد. اگر این مبلغ کسر شد به عنوان پیش پرداخت مالیاتی محسوب می شود و اظهار نامه مالیاتی مشاغل باید ارائه نمایید که تا پایان خرداد ماه هر سال مهلت دارد.

 3. ehsan

  سلام تحت چه موضوعی می توان با یک فرد قرارداد منعقد کرد در حدود ۳۰میلیون تومان که جز تبصره ب ماده ۸۶ باشد و مالیات به آن تعلق نگیرد. شرکت بازرگانی می باشد

 4. بهروز

  با سلام
  منظور از رعایت معافیت های قانونی مربوط به حقوق به جز معافیت موضوع ماده ۸۴ در(در تبصره ۲) چه معافیت هایی میباشد؟؟؟ تشکر

 5. حامد

  با سلام و عرض خسته نباشید.

  ضمن تشکر از شما بابت پاسخگویی به سئوالات کاربران.

  – آیا تبصره یک ماده ۸۶ که شامل هر نوع پرداخت به شخص حقیقی غیر از کارکنان خود میباشد، شامل هر نوع فعالیت و خدمات میباشد، یا خدمات خاصی را در این مورد شامل میگردد؟
  به عبارت دیگر، فرض مثال اگر شرکتی ، شخص بنایی را بمدت چند روز و همچنین شخص جوشکاری را بمدت ۲ هفته به کار گمارد، مبلغ پرداختی به هر یک از این اشحاص شامل کسر مالیات تلکیفی موضوع میباشد؟؟

  – اگر تبصره یک ماده ۸۶ ناظر بر هر نوع فعالیتی توسط شخص حقیقی میگردد، تفاوت آن با ماده ۱۰۴ قبل از حذف چیست؟!!!

  با تشکر مجدد ار لطف و عنایت شما

 6. موسوی

  با سلام و خسته نباشید . برای درک بهتر مطلب ممکن است عنوان بفرمایید که اگر پرداخت ها به صورت علی الحساب باشد آیا باز هم مشمول مالیات می شود یا خیر ؟ و این پرداخت مربوط به مدیرعاملی است که بازنشسته است ولی در مصوبه هیات مدیره برای ایشان حقوق در نظر گرفته شده . و حالا به زعم مدیرعامل عنوان می کنند که برای اینکه به پرداخت های ایشان مالیات تعلق نگیرد به هنگام هر پرداخت عنوان علی الحساب حقوق ذکر شود کافی است !!! آیا این مطلب درست است ؟

  • مدیر دوم

   همانطور که اطلاع دارید درج عنوان علی الحساب موجب انعکاس مبلغ پرداختی در سرفصل بدهکاران شده و عملاً هزینه شناسایی نمی شود. با توجه به مفاد قانون که صراحتاً پرداخت کننده را مکلف نموده در زمان پرداخت مالیات متعلقه را کسر نماید چنانچه رویه انعکاس به عنوان علی الحساب هم مد نظر باشد، باید مالیات متعلقه کسر و پرداخت شود.

 7. رجبی

  با سلام احتراما در صورتیکه لیست حقوق بدون تغییر باشد با توجه به ماده ۸۶ آیا نیازی به ارسال و اعلام آن به اداره دارایی می باشد؟ و در صورت عدم ارائه لیست آیا مشمول جریمه ماده ۱۹۷ میشود؟

  • مدیر دوم

   با توجه به تغییرات در نحوه ارائه لیست حقوق و مزایا که به صورت الکترونیک انجام می شود، ضروری است هر ماهه فایل الکترونیک به صورت کامل ارسال شود.بله مشمول جریمه می شود.

 8. نیما توسلی

  باسلام وخسته نباشید
  اینجانب با ماشین سواری برای شرکت به عنوان پیمانکار دسته دوم کارمیکنم ک حدود ۲۰۰ خودروهستیم به عندان استیجاری شرکت دولتی ولی برای پیمانکار مشغول کار هستیم و حقوق را برحسب ساعت وکیلومتر دریافت میکنیم فقط بیمه برایمان واریزمیشود و مرخصی و عیدی و سنوات هم تعلق نمیگیردحدود ۴میلیون دریافت میکنیم کلیه هزینه های ماشین باخودمان هست
  سال ۹۵ معاف مالیات تکلیفی شدیم
  الان پیمانکار میخواهد باکسر دومیلیون و چهارصدهزارتومان یعنی از ۴میلیون تومان یک میلیون وهفتصدهزارتومان را ۱۰درصدمالیات کسر کند آیا صحیح است این مالیات با این شرایط ک هزینه های سوخت و استهلاک باخودمان است
  باتشکر از وقتی ک برای بنده گذاشتید

  • مدیر دوم

   اگر قرارداد منعقد شده باشد و در قرارداد قید کرده باشید که با ماشین کار می کنید مشمول مالیات نیست. ولی چون اسم شما در لیست بیمه قراردارد و به عنوان حقوق بگیر اعلام شده، نسبت به مبلغی که در لیست درج شده با اعمال معافیت، مشمول مالیات است.

 9. احمد سلطانی

  با سلام و خسته نباشید تشکر از بابت تهیه این نرم افزار اگر امکان داشته باشه در رابطه با تبصره یک چند مثال مصداقی جهت درک بهتر ارائه نمایید . برای نمونه خرید خدمات ، خرید به شکل پیمانکاری ( ساخت قطعه ) از اشخاص حقیقی ، منظور از رعایت معافیتها به هنگام محاسبه مالیات متعلقه دقیقا به شکله ؟ با تشکر فراوان

  • مدیر دوم

   با توجه به تغییر در مفاد ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم براساس تبصره یک در صورت پرداخت حقوق یا حق الزحمه به اشخاصی که از جایی دیگر حقوق میگیرند و این پرداخت عملاً حقوق اصلینمی باشد، مشمول مالیات مقطوع به نرخ ۱۰ درصد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *