Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

نحوه شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل مسافر


به منظور اجرای صحیح قانون و اتخاذ رویه واحد در اجرا، باتوجه به ابهامات مطروحه پیرامون بخشنامه شماره 4531 مورخ 4/4/1390 موارد ذیل را مقرر می دارد:
1. وفق مقررات بند (12) ماده (12) و حکم ماده (40) قانون مالیات بر ارزش افزوده، خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی از پرداخت مالیات و عوارض معاف می باشد. لذا ارائه خدمات حمل و نقل عمومی مسافری، مشمول مقررات بند (12) ماده (12) قانون خواهد بود و از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.
2. ارائه سرویس‌های ایاب و ذهاب کارکنان در قالب قراردادهای پیمانکاری حمل و نقل مسافر مشمول پرداخت مالیات و عوارض موضوع این قانون نخواهد‌بود.
3. در صورتی که فعالان اقتصادی مطابق قرارداد منعقده اقدام به ارائه خدمات برنامه ریزی و مدیریت حمل و نقل نمایند و درآمد تحصیلی آنان ناشی از حمل و نقل مسافر نباشد در این صورت ارائه خدمات مزبور از مصادیق معافیت بند (12) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده محسوب نشده و برابر مقررات مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات برارزش افزوده خواهد بود.
4. موسسات حمل و نقل و تحصیل کنندگان کالا یا خدمت صرف نظر از شمول یا عدم شمول در این نظام مادامی که کالاها و خدمات موضوع این قانون (غیرمعاف) را از مودیان مشمول و ثبت نام شده این نظام مالیاتی تحصیل می‌نمایند، مکلف به پرداخت مالیات و عوارض در وجه عرضه‌کنندگان کالا یا ارائه‌دهندگان خدمات مطابق ترتیبات و مقررات یاد شده خواهند بود. در این چارچوب درصورتی که اشخاص مزبور به عرضه توام خدمات مشمول و معاف موضوع این قانون اشتغال داشته باشند رعایت مقررات و ترتیبات مقرر در این قانون (از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر) در خصوص فعالیت‌های انجام شده براساس ترتیبات و مقررات مفاد مواد (17) و (21) قانون مالیات برارزش افزوده، الزامی خواهد بود.
سازمان امور مالیاتی کشور
image_pdf

شماره:107/94/260


۲ پرسش و پاسخ

  1. saeid

    با سلام آیا قراردادهای حمل و نقل کارکنان توسط خودروها سواری مشمول پرداخت ارزش افزوده است؟؟ تماما مشموله یا بخشی از ان مشموله؟ صورت وضعیت فقط بر مبنای ساعت کارکرد خودرو(روز کارکرد) خودروعه

    • هما جمال اف

      خیر، بر اساس بخشنامه جدید حمل و نقل مسافر که توسط شرکت های حمل و نقلی انجام می‌گیرد مشمول ارزش افزوده نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه پیوست قوانین نحوه شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل مسافر