Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۰۱

ماده 101 [ 1] درآمد سالانه مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا میزان معافیت موضوع ماده (84) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ‌های مذکور در ماده (131) این قانون مشمول مالیات خواهد بود . شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال 1382 به بعد جاری است .
تبصره 1:
در مشارکت‌های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود . شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد . در صورت فوت احد از شرکا وراث وی به عنوان قائم مقامقانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هرکدام کسر خواهد شد .
تبصره۲:
در صورتی که هر شخص حقیقی دارای بیش از یک واحد شغلی باشد، مجموع درآمد واحدهای شغلی وی با کسر فقط یک معافیت موضوع این ماده مشمول مالیات به نرخهای مذکور در ماده(۱۳۱) این قانون می‌شود.

image_pdf
  [1] . به موجب بند 24 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، تبصره قبلی ماده به (تبصره 1) تبدیل و (تبصره 2) به آن الحاق شده است.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۰ پرسش و پاسخ

 1. زهره

  وقتتون بخیر ، معافیت ماده ۱۳۱ رو هر سال میشه تو اظهارنامه لحاظ کرد یا فقط واسه زمانی که فعالیت نداریم؟

  • هما جمال اف

   معافیت ماده ۱۳۱ در خصوص افزایش سرمایه هر ۱۰ درصد درآمد مشمول مالیات تا سقف ۵۰ درصد که به موجب کاهش ۵ درصد درآمد مشمول مالیات می‌گردد در زمانی اعمال می‌گردد که آن شخص درآمدش افزایش داشته باشد. اگر سال قبل فعالیتی نداشته اید این معافیت در سال جاری قابل اعمال نمی‌باشد.

 2. زهره

  سلام و خسته نباشید ، عذر میخوام شخصی که فعالیت خودشو مثلا ۹۶/۰۹/۰۱ شروع کرده واسه معافیت ماده ۱۳۱ تو سال ۹۶ باید از برج ۹ حساب کنه تا آخر سال یعنی ۸ میلیون معافیت؟

  • هما جمال اف

   اگر در قبل از آذر ماه فعالیت دیگری نداشته باشید به عبارت دیگر از این معافیت استفاده ننموده باشید، این معافیت کامل به شما تعلق می‌گیرد.

 3. امین

  با سلام خدمت شما
  بنده سایت فروش اینترنتی داشتم که از اسفند ۹۵ شروع به فعالیت کردم و در سال ۹۵ فروشی نداشتم و بع از اون در سال ۹۶ مجموع فروش بنده ۶۵۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۷ نیز مجموع فروش بنده حدود ۶۰۰ هزار تومان بوده ولی بدلیل بی اطلاعی نمیدونستم که باید اظهار نامه الکترونیکی پر کنم و حالا از من خواستند که به اداره مالیات شهرستان مراجعه کنم و اظهار نامه پر کنم ، میخواستم بدونم برای سال ۹۵ و ۹۶ که اظهار نامه تکمیل نکردم آیا جریمه خواهم شد و یا اینکه معاف میشم و در خصوص سال ۹۷ میخواستم بدونم شرایط به چه صورته و آیا برای سال ۹۷ با مجموع فروش ۶۰۰ هزار تومانی معاف میشم و یا اینکه باید مالیات بپردازم؟
  ممنون
  منتظر پاسخ خواهم بود.

  • هما جمال اف

   شرط برخورداری از معافیت تکمیل اظهار نامه می‌باشد. و اما بابت سنوات قبل بر اساس مبالغ اعلام شده می‌توان اظهار نامه تهیه نمود. اما جرایم مالیاتی مرتبط با عدم تکمیل اظهار نامه از شما اخذ می‌شود. برای سال ۹۷ اگر اظهار نامه تکمیل نمایید، چون سقف فروش از معافیت حقوق کمتر است، نباید مالیات پرداخت کنید.

 4. حاتمی

  خانم معراج تشکر پاسخ شما. منظور بنده این بود که اگر مودی مثلن فقط در سه ماه زمستان سال ۹۵ فعالیت داشته است معافیت ماده ۸۴ که درسال مذکور ۱۵۶میلیون ریال است بطور کامل به وی تعلق میگیرد یا صرفا معافیت به نسبت سه ماه یعنی ۳۹ میلیون ریال به تعلق میگیرد؟ممنون

  • سمیرا معراج

   باسلام کاربر گرامی
   اگر در ۹ ماه قبلی درآمدی کسب ننموده باشد می تواند از کل معافیت استفاده نماید اما اگر در این ۹ ماه درآمدی تحصیل نموده باشد فقط از ۳ ماه می تواند استفاده نماید.
   با تشکر

 5. حاتمی

  اگر یک مودی به دلیلی کمتر از یکسال فعالیت داشته باشد، آیا مشمول تمام معافیت این ماده میشود؟تشکر

  • سمیرا معراج

   باسلام کاربر گرامی
   معافیت مالیاتی ماده ۸۴ اگر مشخص شود که در جای دیگری کار نکرده باشد و یا درآمد دیگری نداشته باشد برای مدت کارکرد قابل اعمال است به عنوان مثال کارگزان فصلی که در یک فصل کار می کنند و در فصل بعدی بیکار هستند و در آمد دیگری ندارند از این معافیت می توانند استفاده نمایند.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *