Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

ماده ۱۰۵

جمع درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیت‌های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌شود ، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیت‌های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد ، مشمول مالیات به نرخ بیست و پنج درصد (25%) خواهند بود .
تبصره 1:
در مورد اشخاص حقوقی ایرانی غیرتجاری که به منظور تقسیم سود تأسیس نشده‌اند ، در صورتی که دارای فعالیت انتفاعی باشند ، از مأخذ کل درآمد مشمول مالیات فعالیت انتفاعی آنها مالیات به نرخ مقرر در این ماده وصول می‌شود .
تبصره 2:
اشخاص حقوقی خارجی و موسسات مقیم خارج از ایران به استثنای مشمولان تبصره (5) ماده (109) و ماده (113) این قانون از مأخذ کل درآمد مشمول مالیاتی که از بهره‌برداری سرمایه در ایران یا از فعالیت‌هایی که مستقیما یا به وسیله نمایندگی از قبیل شعبه ، نماینده ، کارگزار و امثال آن در ایران انجام می‌دهند یا از واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود ، انتقال دانش فنی ، دادن تعلیمات ، کمک‌های فنی یا واگذاری فیلم‌های سینمایی از ایران تحصیل میکنند به نرخ مذکور در این ماده مشمول مالیات خواهند بود . نمایندگان اشخاص و موسسات مذکور در ایران نسبت به درآمدهایی که به هر عنوان به حساب خود تحصیل میکنند طبق مقررات مربوط به این قانون مشمول مالیات می‌باشند .
تبصره 3:
در موقع احتساب مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی اعم از ایرانی یا خارجی ، مالیاتهایی که قبلا پرداخت شده است با رعایت مقررات مربوط از مالیات متعلق کسر خواهد شد و اضافه پرداختی از این بابت قابل استرداد است .
تبصره 4:
اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی نسبت به سود سهام یا سهام‌الشرکه دریافتی از شرکت‌های سرمایه پذیر مشمول مالیات دیگری نخواهند بود .
تبصره 5:
در مواردی که به موجب قوانین مصوب وجوهی تحت عناوین دیگری غیر از مالیات بردرآمد از مأخذ درآمد مشمول مالیات اشخاص قابل وصول باشد ، مالیات اشخاص پس از کسر وجوه مزبور به نرخ مقرر مربوط محاسبه خواهد شد.
تبصره 6:
درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکتها و اتحادیه‌های تعاونی متعارف و شرکت های تعاونی سهامی‌عام مشمول بیست وپنج درصد(25%)‌تخفیف از نرخ موضوع این ماده می باشد [1] .
تبصره۷ [2] :
به ازای هر ده‌ درصد(۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک‌ واحد درصد و حداکثر تا پنج‌ واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام‌شده از سوی سازمان امور مالیاتی است [3] .
image_pdf
  [1] . به موجب ماده 11 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب 1386/12/08 مجلس شورا ی اسلامی، این تبصره به این ماده اضافه شده است.
  [2] . به موجب بند 25 ماده واحده قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31، تبصره 7 به تبصره های این ماده الحاق شده است.
  [3] . به موجب ماده 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب 1394/02/01 مجلس شورای اسلامی، در صورت عدم رعایت مفاد ماده 16 این قانون، نرخ مالیات بانک ها افزایش خواهد یافت.
مرتب سازی بر اساس :   تاریخ    تعداد مشاهده     تعداد کامنت

۱۶ پرسش و پاسخ

 1. محمد

  من مسئولیت مالی یکی از موسسات بیمه که مسئول بیمه فوت هست رو به عهده گرفتم ، مالیات این موسسات هم معادل ٢۵ درصد از درامدشون هست ؟ اظهارنامه هاشون منطبق بر اظهارنامه شرکتهای دیگه رد میشه و ارزش افزودشون و فروش بیمه هاشون مثل شرکتها رد میشه ؟! ممنون میشم چنانچه پاسخ بدید .

  • هما جمال اف

   در موسسات بیمه هم مواردی که در بالا درج شده است منطبق با شرکت های دیگر می‌باشد. اما موسسات بیمه یک سری ذخایر در حساب‌ها اعمال می‌نمایند که مورد قبول سازمان امور مالیاتی می‌باشد و تنها تفاوت آن این مورد می‌باشد.

 2. حامد

  نحوهی محاسبه مالات تعاونی ها و تبصره ۳و۴ماده ۱۰۵ رو با ذکر مثال خواهشن توضیح دهید ؟

  • مدیر دوم

   شرکتهای تعاونی علاوه بر معافیتهای مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم در نرخ مالیات یک معافیت ۲۵ درصدی نیز دارند بدین گونه که می توان گفت که نرخ مالیات آنها به جای ۲۵ درصد ۱۸٫۷۵ درصد می باشد . یعنی اگر شرکتی عادی ۱۰۰ ریال سود ابراز نماید باید ۲۵ تومان مالیات در زمان اظهارنامه بدهد اما اگر شرکت تعاونی باشد و همین سود را داشته باشد ۱۸٫۷۵ تومان می دهد.

 3. بهنام

  با سلام اینجانب یک شرکت تولیدی پوشاک بیمارستان تاسیس نمودم و قبلأ دارای پروانه کسب بودم آیا باید شرکت را نیز در مالیات ثبت نام کنم یا پروانه کسب کافی است.

  • سمیرا معراج

   سلام
   با توجه به این که شخصیت شرکت جدا از شخصیت شما می باشد باید برای شرکت تشکیل پرونده بدهید و پروانه کسب خودت به درد شرکت نمی خورد.
   با تشکر

 4. كمال

  با سلام و احترام.
  معافیت مالیاتی در خصوص مهد کودک ها چگونه است؟ لطفا کامل توضیح دهید.
  متشکرم

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   درآمد حاصل از مهدکودک ها در صورت داشتن مجوز از مراجع ذیربط طبق ماده ۱۳۴ قانون مالیات های مستقیم معاف از مالیات می باشد، برخورداری از معافیت نیز مستلزم ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر است.

 5. مجید خلیلی

  درامد ابرازی سال ۹۴ ما نسبت به سال ۱۳۹۳٫افزایش ۳۵ درصدی داشته است که اظهارنامه در تاریخ ۹۵/۰۲/۱۰ تحویل دارایی شده است ایا مشمول ماده ۱۰۵ تبصره ۷ میباشد

  • سمیرا معراج

   با سلام
   تاریخ اجرای تبصره ۷ ماده ۱۰۵ درخصوص شرکتهایی که سال مالی آن ها از ابتدای سال ۱۳۹۵ آغاز می گردد می باشد.
   با تشکر

 6. فرهاد

  سلام ، بنده مدیر عامل یک شرکت تعاونی مسکن هستم . نحوه اخذ مالیات از پیمانکاران دستمزدی به چه صورت است .

  • سمیرا معراج

   با سلام
   وظیفه کارفرمایان درخصوص کسر و پرداخت مالیات تکلیفی از پیمانکاران در ماده ۱۰۴ ق.م.م مندرج است.
   با تشکر

 7. مجتبی

  سلام. مالیات کل یک قرارداد پیمانکار نیروی انسانی در پایان کار چقدر میباشد

  • سمیرا معراج

   با سلام کاربر گرامی
   مالیات بر اساس دفاتر قانونی شرکت و مبلغ قراردادهاى منعقده قابل محاسبه است.
   با تشکر

 8. علی

  بنده سیصد میلیون تومان خریداری کرده ام شرکت مربوطه برای فروش این مالیات چقدر می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *